rokovaní riaditeľov samosprávnych krajov v Trnave. Riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja Alexander Ernst uviedol, že táto požiadavku vzišla z rokovania výboru Národnej rady pre verejnú správu. Na porade ustanovili aj prípravný výbor, v ktorom sú štyria riaditelia samosprávnych krajov. Do konca roka by prípravný výbor mal uskutočniť registráciu združenia.
Následne informoval, že diskutovanou problematikou na porade bolo aj školstvo. "Zhodli sme sa, že krajské školské úrady sú zbytočným medzičlánkom medzi vládou a vyšším územným celkom. Nevidíme dôvod na ich existenciu." Oblasť dopravy bola tiež v centre pozornosti riaditeľov samosprávnych krajov. Ide o to, že od 1. januára prechádzajú kompetencie pri správe a údržbe ciest II. a III. triedy na samosprávne kraja.
V Prešovskom kraji je to dva a pol tisíc kilometrov ciest. Ernst zdôraznil, že Prešovský samosprávny kraj je na preberanie kompetencií v oblasti dopravy pripravený, keďže od 1. novembra vytvára organizáciu na údržbu a správu ciest, na strane druhej však preberacie protokoly k správe a údržbe ciest štátom pripravené nie sú. "Po skúsenostiach z preberaním kompetencií v oblasti školstva a zdravotníctva sa obávame problémov hlavne v súvislosti so zimnou údržbou," podotkol.
Tiež povedal, že na porade sa venovali aj problematike štátnej pokladnice, do ktorej boli samosprávne kraje zahrnuté. "Sme nútení konštatovať, že v súvislosti s týmto príde Prešovský samosprávny kraj ročne o úroky vo výške 15 miliónov korún." Pokračoval, že to narúša princíp samosprávy, pritom samostatnosť vyšších územných celkov je garantovaná Ústavou SR. "Keďže našou povinnosťou je zhodnocovať majetok, ktorý nám bol zverený, a štátna pokladnica nám toto neumožňuje, chystáme podanie na Ústavný súd SR," dodal Ernst.
Autor: Marianna MEŠŠ0VÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš