mestom ako dnes. Projekt, ktorý už schválilo mestské zastupiteľstvo, počíta so zvýšením počtu mestských policajtov zo súčasných 25 na 40, s rozširovaním kamerového systému a zriadením pultu centralizovanej ochrany.
"Projekt Bezpečné mesto je víziou, ako zlepšiť nelichotivú situáciu na území mesta. Treba si uvedomiť, že mestská polícia operuje nielen na území mesta, ale že tu v tesnej blízkosti máme 8-tisícovú aglomeráciu Smižany, odkiaľ ľudia denne migrujú do mesta za prácou, zdravotnou starostlivosťou, nákupmi a to do značnej miery ovplyvňuje situáciu v Spišskej Novej Vsi," vysvetľuje náčelník MsP Ing. Ján Prostejovský.
Aj preto sa mestská polícia chce počas štyroch rokov svojím počtom priblížiť k pomeru 1 mestský policajt na tisíc obyvateľov. Náčelník si uvedomuje finančnú náročnosť prijatia ďalších policajtov: "Vyžaduje si to veľa peňazí. V rozpočte mesta na budúci rok sa budú hľadať možnosti na prijatie jedného pracovníka a v rozpočte 2004 na ďalších zamestnancov."
Vyššiu bezpečnosť by mal obyvateľom zaručiť aj kamerový systém, ktorý sa na rok rozšíri o tri ďalšie kamery. Dnes je kamerami monitorované centrum mesta, vďaka čomu sa podľa slov J. Prostejovského podarilo vytlačiť z námestia kriminálne živly. Kde budú v budúcnosti umiestnené ďalšie kamery, o tom ešte nie je rozhodnuté. Miest, ktoré by si žiadali monitorovanie, je v meste veľa.
"Okradnutia a ublíženia na zdraví zaznamenávame vo zvýšenej miere v uličkách pri železničnej stanici, na Levočskej a Fabiniho ulici, kde žijú prevažne starší obyvatelia a tiež v ďalších lokalitách. Po štyroch rokoch by mala byť Spišská Nová Ves bezpečnejším mestom s tzv. zónami bezpečia. Budú to priestranstvá nepretržite monitorované kamerami alebo hliadkami. Občan by mal mať v týchto zónach pocit bezpečia," dodal náčelník.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš