počet 40. Je to preň dôležité z pohľadu finančného zabezpečenia rozbehu činnosti, pretože každá obec vkladá do spoločenstva po 9 korún na obyvateľa. Ešte dôležitejšie však bude rozhodnutie poslancov mestského zastupiteľstva v okresnom meste o vstupe do spoločenstva pre separovaný zber. "Pokiaľ by obce, ktoré sme prijali, a mesto rozhodli o vstupe a keby dali základný vklad, tak by to tiež bola nejaká koruna," vyjadril sa pre náš denník podpredseda spoločenstva obcí a starosta obce Sačurov Ján Onuško (na obr.). Najmä vstup mesta by finančne posilnil rozbeh separovaného zberu komunálneho odpadu vo vranovskom regióne.
Spoločenstvo koncom minulého roka, keď bolo zaregistrované, na členských vkladoch získalo okolo 390-tisíc korún. Za vypracovanie projektu, nákup auta, lisu, odpadových nádob, vriec pre obyvateľstvo na separovanie a na samotnú propagáciu separovaného zberu odpadu zaplatilo približne 577-tisíc korún. Na účte mu zostalo 35-tisíc korún. Finančné prostriedky z členských vkladov nie sú jediné, s ktorými spoločenstvo obcí ráta. Určitý výnos by preň mal plynúť z predaja vytriedeného odpadu, ktorého majú nalisovaného okolo sto balíkov po 30 až 40 kilogramov. "Na Recyklačnom fonde chceme uplatniť požiadavku za rok 2002, kde tiež by sme mali za preukázateľne recyklovaný materiál dostať určitú čiastku," uviedol J. Onuško. Takéhoto odpadu spoločenstvo obcí za minulý rok môže preukázať v množstve 40 ton.
Keďže Recyklačný fond spoločenstvu obcí vranovského regiónu schválil vyše trojmiliónový príspevok na nákup špeciálneho zberového auta a ďalšieho lisu, vytvoril sa tým predpoklad pre razantnejší nástup separovania komunálneho odpadu, pretože z vyše 40 členských obcí odpad triedia len v 17. Spoločenstvo obcí pre separovaný zber odpadu sa spolieha, že mesto Vranov nad Topľou po vstupe ponúkne halu, "ktorú má nevyužitú a kde by sa dala parádne robiť separácia." Triedenie odpadu a jeho lisovanie zatiaľ spoločenstvo vykonáva v prenajatej hale poľnohospodárskeho družstva. J. Onuško dodal: "Musíme hľadať spôsoby, ako si navzájom pomôcť a nie hľadať spôsob, ako túto vec vôbec neriešiť." Ďalšou požiadavkou Recyklačného fondu je, aby spoločenstvo obcí v rokoch 2004 až 2008 vyseparovalo až 350 ton odpadu. To značí viac ako zdvojnásobiť terajšiu produkciu.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš