povodia boli vybrané tri pilotné lokality v Rumunsku, Chorvátsku a na Slovensku je to údolie Oľšavice. Projekt je financovaný zo zdrojov Globálneho fondu životného prostredia v spolupráci so svetovou bankou a bude stáť takmer tri milióny korún.
"V tejto oblasti sa stretávame s troma typmi problémov. Letné prívalové dažde, erózia pôdy a v poslednom období aj suché letá. Túto nepriaznivú ekologickú situáciu je nutné riešiť, aby krajina čelila týmto extrémom. Prichádzame s novým projektom, ktorý je zameraný na obnovu mokradí a na plnenie ich funkcie v krajine v údolí Oľšavice," približuje riaditeľ DAPHNE Inštitútu aplikovanej ekológie RNDr. Ján Šeffer, CSc. Ten v spolupráci so Správou národného parku Slovenský raj zorganizoval toto pracovné stretnutie.
Spolupráca inštitútu s obcou Oľšavica a s miestnym poľnohospodárskym družstvom sa začala už pred piatimi rokmi a bola zameraná najmä na poľnohospodárstvo a zatrávňovanie. Nový projekt zameraný na obnovu mokradí zaujal aj starostu obce. "Obyvatelia Oľšavice ako aj poľnohospodárske družstvo prijali pripravovaný projekt veľmi dobre. Uvedomujú si, že každoročné záplavy a suchá je nutné riešiť," zdôrazňuje starosta Oľšavice Mikuláš Demočko.
Údolie Oľšavice patrí k pramennému systému rieky Torysy. V minulosti sa v údolí zintenzívnilo poľnohospodárstvo a terasy sa nahradili veľkoplošnými poliami. Mokrade a prameniská boli odvodnené. Tieto negatívne zásahy do krajiny sa začali v 90-tych rokoch prejavovať prostredníctvom letných záplav, zvýšenej erózie a znečisťovaním vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš