Prednosta OÚ v Prešove Štefan Kužma v súvislosti s nedávnou diskusiou o pripravovanom štrajku učiteľov predložil novinárom niekoľko faktov týkajúcich sa mzdovej oblasti. Zdôraznil, že vzťah štátu k zamestnancom školstva bol za posledných sedem rokov viac ako veľkorysý.
Podľa jeho slov mzdový fond sa v okresoch Prešov a Sabinov počas obdobia rokov 1996 až 2003 zvýšil až o 162 percent. "Ide o trojnásobný nárast mzdového fondu oproti ostatným občanom tohto štátu. Nárast priemernej mzdy v hospodárstve sa za rovnaké obdobie zvýšil len o 66,8 percenta, ale v školstve pre uvedené okresy o 101,2 percenta," uviedol Kužma a pokračoval argumentáciou na pozadí čísel. Kým v roku 1996 bola priemerná mzda učiteľa 7 595 korún, v roku 2003 ide o 15 286 korún. "Štát dal do rozpočtu na platy dosť zdrojov, keby nestúpol počet učiteľov, priemerná mzda sa tohto roku mohla pohybovať na úrovni 18-tisíc korún," dodal.
Kým v roku 1996 bol počet žiakov na jedného učiteľa 18,9, tohto roku už len 13,7 a odhaduje sa, že v budúcom školskom roku ich počet ešte klesne. Pritom tabuľkové limity sú také, že na prvom stupni by malo jednu triedu tvoriť 15 až 29 žiakov, na druhom stupni 15 až 32, ale spodná hranica by nemala byť nižšia. Štatistika teda odhalila to, že kým počet žiakov stúpol len o 1,8 percenta, učiteľov až o 40,4 percenta, čo Kužma prirovnal k čiernej diere, ktorou unikajú vyčlenené financie. "Medziročne klesol počet žiakov o 683, ale zaniklo 19 tried a v stave je len o 8 učiteľov menej," argumentoval ďalej, dodávajúc, že nespokojnosť učiteľov je namierená nesprávnym smerom.
V jednej triede teda učia aj dvaja učitelia, keďže si delia predmety. Zrejme však nejde o svojvôľu riaditeľov pri vypracovávaní úväzkov. Tí predsa majú metodické usmernenia a pokyny k učebným osnovám či povinným predmetom a to priamo z dielne ministerstva školstva. Položili sme preto prednostovi otázku, ako sa mohlo stať, že počet učiteľov tak stúpol a na druhej strane zo západného Slovenska ešte stále zaznievajú informácie o nedostatku kvalifikovaných učiteľov. "Nedostatok je len legenda. Údaje z týchto dvoch okresov to potvrdzujú. Naopak, keďže je veľký záujem učiť, na vedenia škôl vznikol tlak a počet vyučujúcich stúpa."
Tento rok sa v okrese Prešov otvorilo ešte 12 nultých ročníkov, ktoré majú pripraviť rómske deti na riadnu školskú dochádzku. V nich pracuje 11 asistentov učiteľov, ktorí sú riadne zaradení do stavu pedagogických zamestnancov. Aj oni teda zvýšili tabuľkový počet. No sú tu ešte aj katechéti, ktorí vyučujú náboženstvo. Na jednej strane sme zase pri delení žiakov podľa vierovyznania, alebo bez vyznania a na druhej strane, keď cirkev presadila vyučovanie náboženstva, Bohoslovecká a Pravoslávna fakulta Prešovskej univerzity uviedli do praxe kvalifikovaných katechétov. Podľa našich informácií len rok učili dobrovoľne, teda bez platov. O rok neskôr už pracovali na dohodu o vykonaní práce a ešte neskôr sa dostali do stavu zamestnancov, na ktorých sa tiež vyčleňujú mzdové prostriedky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš