separovať tuhý komunálny odpad (TKO). Po tom, keď mu vo firme Ekos, ktorá sa v regióne stará o zber, spracovanie a likvidáciu druhotných surovín jej konatelia názorne predviedli, ako systém zberu a likvidácie druhotných surovín funguje, zostal doslova v nemom úžase. "Musím povedať hneď na úvod, som užasnutý. Do separovaného zberu je zapojený celý okres a ide to veľmi dobre. Moja prvá reakcia bola, ako toto rozšíriť na celé Slovensko," povedal novinárom očividne natešený minister na tlačovej konferencii po prezentácii.
Ako neskôr dodal, na projekte sa mu páči najviac skutočnosť, že do separovaného zberu je zapojených niekoľko desiatok obcí z dvoch okresov. Prekvapený bol aj z toho, že náklady na zber nie sú vysoké a teda prijateľné pre väčšinu domácností. "Myslím si, že bola urobená dobrá osveta medzi ľuďmi. Realizátori projektu navštívili všetky školy, všetky obce. Myslím si, že všetci obyvatelia okresu Stará Ľubovňa vedia, že takýto zber sa tu robí. Skúsenosti týchto ľudí by som rád previedol aj so iných okresov Slovenska. Myslím si, že v tomto projekte nejde ani tak o peniaze, ale o organizačné schopnosti a dobrú agitáciu," pochvaľoval projekt firmy Ekos L. Miklós.
Ekos sa separáciou TKO odpadu zaoberá už od roku 1993. Do separovaného zberu je od roku 2002 zapojených 52- tisíc ľudí v štyridsiatich ôsmich obciach okresov Stará Ľubovňa a Kežmarok. Domácnosti separujú štyri suroviny. Zbiera sa sklo, papier a tetrapakové obaly a plasty. Inak je systém separácie vyriešený v prípade bytovej zástavby a inak pre zástavbu rodinných domov. "V prípade rodinnej zástavby máme zavedený systém "od dverí". Znamená to, že každá rodina dostáva od nás vrecúško s troma farebnými vrecami, s propagačnými materiálmi a kalendárom zvozu (jedno vrecúško dostal do daru aj minister L. Miklósz, poznámka redakcie). Podľa kalendára vlastne rodina vyloží pred dvere príslušnú farbu vreca. My im toto naplnené vrece zoberieme a na výmenu dáme prázdne. Napríklad včera sme mali zvoz papiera. V kalendári bol 16-ty október označený modrým políčkom a výsledok je, 90 vriec z rodinných domov," priblížil systém zberu novinárom konateľ spoločnosti Jozef Greizinger. Všetko čo pracovníci firmy zozbierajú ďalej triedia a vytriedený odpad predávajú ďalej.
Nie vždy však Ekosu kvitli ruže. V minulosti mala spoločnosť problémy najmä s tým, komu vyzbieraný a vytriedený odpad predať. V tomto smere označil J. Greizinger kritický rok 1999. Vtedy aj firma zvažovala, čo bude zbierať a čo nie. Práve tento problém zaujímal aj ministra životného prostredia. Podľa neho je trh s týmito komoditami značne zdeformovaný. "V areáli sa nám kopil odpad. O rok neskôr však vzniklo niekoľko firiem. Len na úseku PET fliaš máme asi piatich odberateľov a každý sa predbieha s cenou, takže je ďaleko lepšie ako v roku 1999. Podstatnejšie ale je, že PET-ky nekončia na skládke, ale recyklujú sa," konštatoval konateľ.
Už čochvíľa by sa mali aj PET fľaše zálohovať. Konateľ sa však neobáva toho, že spoločnosť ostane bez práce. "Nie všetky PET-ky sa budú vykupovať. Presunieme sa tam, kde sa PET-ky nájdu, teda k obchodom, drobným prevádzkárňam a služby ponúkneme im. Obávam sa toho, že zber od obyvateľstva poklesne, ale myslím si, že výkup má svoje opodstatnenie," uviedol J. Greizinger.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš