ušetria 200-tisíc korún. Riaditeľ nemocnice Marián Petko (na snímke) tvrdí, že v rekonštrukciách ešte pokračujú, konkrétne ide o oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny „čím vznikne úplne nové ARO." Tiež uviedol, že rekonštrukcie sa týkajú aj vstupného areálu pre rýchlu zdravotnú pomoc, kde hneď vedľa bude pristávací priestor pre helikoptéru. „Odtiaľ pôjde priamy kanál k CT, mamografu a ultrazvuku." Zároveň dodáva, že ak sa podarí vyriešiť aj psychiatriu, ktorá je mimo nemocničný areál, tak s rekonštrukciami by končili koncom roku 2005. „Ak sa však nenájde grant pre rekonštrukciu budovy psychiatrie, tak psychiatriu presťahujeme do nemocnice."
V bardejovskej neziskovej nemocničnej organizácií je v súčasnosti zamestnaných 660 ľudí. Od júla minulého roku došlo k redukcii zamestnancov cca o sto. Optimálny počet zamestnancov pre bardejovskú nemocnicu podľa charakteru výkonu činnosti by podľa riaditeľa bol 600 „pôjde vyslovene o reformné kroky, čiže sa budú oddelenia zlučovať a bude sa konštituovať jednodňová chirurgia a gynekológia," skonštatoval.
Keďže bardejovská nemocnica, ako nezisková organizácia patrí tiež pod Prešovský samosprávny kraj a samosprávny kraj na minulotýždňovom rokovaní zastupiteľstva, hodnotil situáciu v nemocničných zariadeniach, spýtali sme sa M. Petka na výsledky: „Podľa údajov, ktoré som videl, je mesačná strata v obdobných nemočničných zariadeniach vo výške 5 až 7 miliónov. U nás je to aj s odpismi do 3 miliónov korún." Na tému vyrovnaného rozpočtu uviedol: „Bez odpisov by sme sa vedeli na vyrovnaný rozpočet dostať na budúci rok. Nevieme však, čo s nami urobia energie."
Bardejovská NsP je známa aj tým, že v nej lekári hrozili odmietnutím pohotovostných služieb, a to z dôvodu, že nesúhlasili s mzdovým predpisom. Tento im mal znížiť plat, aj preto sme sa riaditeľa opýtali, či už majú podpísanú kolektívnu zmluvu. Predchádzajúcej totiž skončila platnosť v marci. „Stále jednáme. Platí však Zákonník práce." Zároveň poznamenal, že odborárov už trikrát písomne vyzval, aby sa vyjadrili k návrhu nového benevolentnejšieho mzdovému predpisu. „Tento sme im odovzdali v júli. Odbory, ktoré zastupuje Ján Nagajda, tvrdia že stanovisko dajú a vyzerá to tak, že sa dohodneme. Kdežto lekársky odborový zväz mlčí. Keď sa nedohodneme pôjdeme s každým lekárom na individuálnu manažérsku zmluvu."
Následne sme boli zvedaví, koľko financií získa bardejovská nemocnica z priameho platenia pacientov. Ide o 20 korún za návštevu u lekára a 50 korún za hospitalizáciu. „Je to 250-tisíc korún mesačne," uviedol. Zároveň dodal, že hovoriť o tom, na čo tieto peniaze nemocnice používajú je dosť nezmyselné, kvôli tomu, že všetky vykazujú stratu. „Skrátka sa tým lepí, čo príde." Tiež sa pochválil, že to čo sa im podarilo je prísun kešových peňazí „teda za nadštandardné izby, za bufet a iné máme mesačný príjem cez 1 a pol milióna." Napokon sme opýtali na realizáciu lekárskej služby prvej pomoci, nakoľko v júli nám M. Petko tvrdil, že všetko je v poriadku a asi mesiac na to bol v priestoroch pohotovostnej služby dospelých vyvesený oznam, ktorý upozorňoval lekárov, ktorí vykonávali službu, aby nežiadali lieky ani injekcie, lebo limit pre pohotovosť je vyčerpaný. „Oznam vylepila zdravotná sestra LSPP bez toho, aby mala na to súhlas vedenia. Bola za to pokarhaná. Tento problém sme aj riešili. Pacient predsa nemôže byť postavený pred fakt, že na pohotovosti nie sú lieky. Tiež som sa okresnému štátnemu lekárovi za toto ospravedlnil." Riaditeľ uviedol, že on o tomto informovaný nebol „zistili sme to až na základe podnetov, ktoré do nemocnice prišli. Pochybenie sme napravili."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš