korún. Ide o sumu porovnateľnú, až prevyšujúcu, rovnaké obdobie minulého roku. Poslanci regionálneho zastupiteľstva PSK prijali v máji uznesenie, ktorým riaditeľom lôžkových zdravotníckych zariadení ukladajú, aby do konca roka dosiahli vyrovnaný rozpočet. Zatiaľ sa však zdá, že toto uznesenie bude utópiou a uvedomujú si to aj niektorí poslanci. Náklady nemocníc sa totiž neustále zvyšujú z dôvodu rastu cien energií, mzdových nákladov, ale aj inflácie.
Aby sme boli konkrétnejší, najviac zadlžená nemocnica s poliklinikou (NsP) je v Humennom (50 miliónov), vo Vranove nad Topľou (45 miliónov) a treťou s najvyššími dlhmi, čo je 42 miliónov korún, je NsP vo Svidníku. Zaujímalo nás preto, aké opatrenia od nástupu do funkcie, teda od mája tohto roku, prijal svidnícky riaditeľ Peter Likensch. Ako nám povedal, bez peňazí sa žiadna reforma nedá urobiť a zmluvne navrhnuté objemy výkonov a jednotkové ceny sú zo strany zdravotných poisťovní pre nemocnice nevýhodné. Nepokrývajú totiž skutočné náklady, ktoré NsP majú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a preto si myslí, že nebude možné dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. "Ak sa pravidlá v zdravotníctve budú meniť každý rok, transformácia nebude mať očakávaný efekt. Snažíme sa mesačne znižovať dlh, ale vždy nás budú trápiť výdavky za energie. Len málo objektov má také technické úpravy, aby zabránili únikom tepla. Myslím si, že keby sme mali financie na zateplenie a výmenu okien, dokázali by sme ušetriť," uviedol Likesch. Mimochodom, vo Svidníku kedysi tvorili nemocnicu roztrúsené drevené baraky. Tie sa prestavali a v roku 1981 upravili na moderné pavilóny, no keďže nič netrvá večne aj tu je nutné investovať do technických úprav.
Na našu otázku, koľko zamestnancov má NsP v súčasnosti a či sa prijaté racionalizačné opatrenia netýkali aj prepúšťania, odpovedal že mimo spájania oddelení a kumulovania niektorých funkcií a prác, postupne prepustili cez 80 pracovníkov. V súčasnosti má teda NsP okolo 500 zamestnancov a 245 lôžok. Opýtali sme sa tiež, k akému termínu odišli prebytoční ľudia z nemocnice a či sa výpovediam nebránili napríklad aj tým, že nastúpili na maródku. "Pri výpovediach sme rokovali s odborármi a postupne sme uvoľňovali ľudí k 1. októbru. Nikdy to nie je príjemný proces. Áno, niektorí išli na péenku, čím si predĺžili čas odchodu, či doručenia výpovedí, ale zákon im to umožňuje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš