námestí. Vadí im tiež, že zvuková signalizácia na semaforoch pre chodcov je pustená príliš ticho a na niektorých semaforoch dokonca vôbec nefunguje. Podľa slov jedného z postihnutých Popradčanov Milana Murína napríklad na križovatke pri nemocnici je priechod mimoriadne nebezpečný. "Zvukový signál je tak slabý, že ucho musím doslova prilepiť na stĺp, aby som niečo počul," posťažoval sa Popradčan.
Aj na takéto problémy sa počas včerajšieho dňa snažili upozorniť slabozrakí a nevidiaci občania v rámci Medzinárodného dňa bielej palice svojich spoluobčanov. Zrakovo postihnutí, združení v Podtatranskej organizácii Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (PO ÚNSS), prišli okrem celoslovenskej akcie "Biela pastelka" aj s vlastnou aktivitou. "Akciu sme usporiadali najmä kvôli tomu, aby si bežní, zdraví ľudia mohli vyskúšať niektoré pomôcky, ktoré život nevidiacim a slabozrakým uľahčujú," vysvetlil zmysel akcie s názvom "Vyskúšajte si" predseda PO ÚNSS Marián Zvalený.
V budove reštaurácie Glóbus, kde sa akcia konala, bolo vidieť viacero zaujímavých pomôcok. Niektoré sa na prvý pohľad ničím nelíšili od tých, ktoré používajú aj ľudia bez zrakového hendikepu. "Máme tu napríklad digitálny teplomer, ktorý sám hlási teplotu, alebo zvukovú osobnú váhu, ktorá vám povie, koľko práve vážite. Túto napríklad používajú aj ľudia, ktorí nie sú nevidiacimi, ale majú slabý zrak a nevidia na číslice na váhe. Menším problémom je, že napríklad pri teplomeroch sa teplota hlási iba v nemeckom, alebo anglickom jazyku," priblížil niekoľko pomôcok predseda.
Na podobnom princípe fungujú aj ďalšie pomôcky, napríklad kuchynská váha, či tlakomer. Zaujímavým nástrojom na kontrolu peňazí, papierových i mincí, je umelohmotná šablóna. S jej pomocou si môžu slepci poľahky skontrolovať, či im pri nákupe správne vydali, alebo nie.
Podľa M. Zvaleného sú pre nevidiacich a slabozrakých viaceré technické vymoženosti kvôli vysokej cene nedostupné. Jedným z nich je napríklad počítač, ktorý dokáže na základe dotyku pri Braillovom písme čítať jednotlivé slová. "Takýto prístroj stojí okolo 400-tisíc korún a pre bežného človeka je nedostupný. Naše stredisko však slúži na to, aby takto postihnutým ľuďom pomohlo a poradilo im. Viaceré pomôcky už máme priamo v Poprade, niektoré si môžu ľudia pozrieť v Levoči, alebo v Prešove," uzavrel predseda PO ÚNSS.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš