realita tohto dôchodcu. V dvoch izbách, ktoré obýva, mu jedného dňa odpojili elektrinu a dodnes sa nevie s úradmi, ale najmä s rodinou, dohodnúť. Práve rodinný problém je najväčšou prekážkou k rozsvietenému domu. Nie všetci súrodenci chcú uznať testament, ktorý zanechala ich matka. Iba na základe testamentu mu môže byť vydaný list vlastníctva. Ten zasa požadujú Slovenské elektrárne, a.s., aby do domu pána Jána opätovne zapojili elektrinu.
Rodinný problém sa ťahá už niekoľko rokov. Pred dvoma rokmi zomrela Anna, matka 11 detí. Pred smrťou ju opatroval práve jej syn Ján. Posledná vôľa znela teda v jeho prospech. V nej mu zanecháva dom, v ktorom bývali. Testament potvrdil aj notár, ktorý bol prítomný pri jeho napísaní. Podľa rozhodnutia odhadcu každý z desiatich súrodencov má nárok na istú čiastku z celkovej hodnoty domu, ktorá v tomto prípade predstavuje sumu asi 700 korún. Ani notárom overená listina však nie je pre všetkých súrodencov platným dokumentom a s jej obsahom sa nechcú stotožniť.
Rodinný problém sa vyostril až do tej miery, že niektorí súrodenci oznámili na elektrárne, že Ján užíva elektrinu neoprávnene, na meno už nebohej matky Anny. Skutočnosť aj taká bola, hoci ako tvrdí: "Platil som poctivo každý mesiac šestokorunové účty. Nestihol som veci usporiadať ešte počas matkinho života. Volal som na elektrárne do Gelnice. Tam mi oznámili, že dostali príkaz zo Spišskej Novej Vsi, aby ma odpojili. Ako vysvetlenie uviedli, že k odpojeniu došlo preto, lebo osoba, na ktorú bolo mesačne posielané inkaso, je mŕtva. K opätovnému zapojeniu elektriny je nutné predložiť list vlastníctva. Ale ako ho mám predložiť, keď nie všetci z mojej rodiny súhlasia so závetom?," pýta sa Ján. Dodal, že súrodenci žiadajú nový testament.
"K tomu, aby elektrárne pristúpili k zapojeniu elektrickej energie, je potrebný list vlastníctva nie starší ako tri mesiace. Platnou je aj nájomná zmluva uzatvorená pred notárom alebo potvrdenie z bytového podniku o vlastníctve či nájme. Samozrejme je dôležité preveriť, či tam nie sú nedoplatky. Ak áno, treba ich najprv uhradiť a až potom sa elektrina zapojí," vysvetľuje pracovníčka Slovenských elektrární, a. s., Spišská Nová Ves.
Situácia je teda jasná - pokiaľ nebude vysporiadané dedičné konanie a vystavený list vlastníctva, pán Ján nebude mať ako svietiť. Neostáva mu nič iné, iba s práve skracujúcimi sa dňami už od štvrtej svietiť sviečkou, prať iba ručne, žehliť žehličkou rozpálenou na peci a čakať na "milosť" príbuzných. Jeden z nich, ktorého sme oslovili, sa bráni: "Som jeden zo spoluvlastníkov domu. Účty sa neplatili, vznikali dlhy, tak sa elektrina odpojila. Ak chce mať svetlo, nech vyplatí dedičov a uhradí dlhy," zdôrazňuje jeden zo súrodencov.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš