odohral nástup smútočný. Namiesto burácania motorov vrtuľníkov tu zneli tklivé tóny smútočnej hudby. Príslušníci základne spolu s novým ministrom obrany Jurajom Liškom, náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR gen. Milanom Cerovským, veliteľom Vzdušných síl OS SR genmjr. Jozefom Dunajom, predsedom branno-bezpečnostného výboru Národnej rady SR Róbertom Kaliňákom, rektorom Vojenskej leteckej akadémie v Košiciach plk. Petrom Kandráčom a primátorom mesta Prešov Milanom Benčom nastúpili na akt spoločnej rozlúčky s pilotmi vrtuľníka Mi-17, ktorí zahynuli vo štvrtok pri jeho zrútení v katastri obce Pušovce. Vence na rozlúčkový akt priniesli aj zástupcovia tejto obce. Spoločná rozlúčka sa uskutočnila za účasti rodinných príslušníkov zahynuvších letcov 40-ročného pplk. Ing. Jozefa Sagana, 34-ročného kpt. Ing. Petra Nemčíka, 36-ročného kpt. Pavla Gromovského a 29-ročného palubného technika pprap. Slavomíra Semana.
Za tónov smútočnej hudby rakvy prikryté štátnymi vlajkami priniesli na nástupište ich najbližší spolupracovníci. "Nebo nás odmeňuje, ale aj trestá," povedal v úvodnom príhovore veliteľ 3. LZ plk. Ing. Miroslav Kelemen. Zdôraznil, že mŕtvi kolegovia budú chýbať nielen rodinám, ale aj leteckej základni, pretože išlo o skúsených letcov a zodpovedných ľudí. Najmladší z nich, pprap. S. Seman, bude chýbať najmä bratovi, s ktorým vedno slúžil na prešovskej základni.
Po rozlúčkovom príhovore náčelníka GŠ OS SR gen. M. Cerovského sa v priestoroch 3. LZ uskutočnila pohrebná omša. Po jej skončení štátne zástavy, ktorými boli prikryté rakvy, veliteľ 3. LZ plk. Ing. M. Kelemen odovzdal rodinám mŕtvych pilotov. Nízkym preletom nad miestom spoločnej rozlúčky posledné zbohom zahynuvším kolegom dali piloti trojčlennej formácie L-39 z Košíc.
Cirkevný pohrebný obrad potom pokračoval na mestskom cintoríne v Prešove, kde včera pochovali pplk. Ing. J. Sagana a pprap. S. Semana. Pohreb kpt. Ing. P. Nemčíka pokračoval o 15.30 hodine v košickom krematóriu a kpt. Ing. Pavla Gromovského sa uskutoční dnes o 13.00 hodine v Mysline v okrese Humenné.
Prítomný minister obrany na rozlúčkovom akte neprehovoril. Hovorkyňa ministerstva Katarína Heimschieldová oznámila, že minister J. Liška prišiel do Prešova iba vyjadriť sústrasť rodinám mŕtvych pilotov a žiadne vyjadrenie nebude poskytovať, pretože expertíza leteckého nešťastia sa ešte neskončila.
Podľa gen. M. Cerovského jej zavŕšenie možno najskôr očakávať o tri mesiace. Aj to označil za optimistický odhad, ktorý dovoľuje skutočnosť, že sú k dispozícii všetky technické záznamy: "Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že išlo určite o technickú poruchu. Takéto havárie ako táto, kde je zatiaľ veľký predpoklad, že zlyhali niektoré elektronické technické systémy, sa stávajú veľmi zriedkavo a preto bude veľmi ťažké prijímať nejaké opatrenia."
Opatrením, ktoré vzdušné sily prijali okamžite po tragickom leteckom nešťastí, je zastavenie letovej prevádzky vrtuľníkov Mi - 17 až do ukončenia vyšetrovania príčin katastrofy.
Gen. M. Cerovský uviedol, že technický stav nášho letectva sa výrazne zlepšuje: "Hlavne tento vrtuľník, ktorý spadol, bol vlani modernizovaný za viac ako 60 miliónov korún. Ten dával všetky predpoklady, aby mohol spĺňať štandardy aliancie, pretože bol v misii SFOR v Bosne a Hercegovine. U tohto konkrétneho stroja by málokto predpokladal, že by mohol spadnúť."
Dva modernizované vrtuľníky Mi-17 pôsobia v Bosne a Hercegovine, ďalšie dva sú určené na striedanie a nachádzajú sa na území Slovenska. Celkovo naše vzdušné sily ich mali 18, po poslednej leteckej katastrofe ich je teda už len 17. Armáda nezabudne ani na pozostalých rodinných príslušníkov, ktorí, ako sa vyjadril gen. M. Cerovský: "...budú odškodnení podľa toho najlepšieho, čo nám naše zákony dávajú k dispozícii."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš