DPH, energií, cestovného, daňová a dôchodková reforma, zmeny vo vyplácaní štátnych sociálnych dávok, nemocenského poistenia a ďalšie. Len málo ľudí si dnes vie prerátať, ako to ovplyvní ich rodinný rozpočet.
Pre porovnanie, prinášame závery výskumu, ktorý realizoval Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade (ŠÚ) SR na vzorke 1 312 občanov. Podstatou výskumu bolo zisťovanie finančnej situácie v domácnostiach za uplynulý rok. Výsledky sú zaujímavé najmä na východe Slovenska, kde je vysoká miera nezamestnanosti a málo pracovných príležitostí a to aj napriek optimistickým tabuľkovým ukazovateľom Národného úradu práce. Hovorí sa síce, že čísla nepustia, ale štatistické údaje sú často len hmlistým odrazom reálneho života.
Podľa záverov prieskumu ŠÚ, zlepšenie finančnej situácie konštatovalo 14 percent oslovených. Tretina respondentov, teda asi 37 percent ju považuje za rovnakú, ako pred rokom a takmer polovica respondentov uviedla (48 percent), že ich situácia sa za posledných 12 mesiacov výrazne zhoršila. Medzi tými, ktorí si vylepšili finančnú bilanciu boli najmä ľudia vo veku 25-39 rokov s vyšším vzdelaním, podnikatelia a zamestnanci. Rovnakú úroveň finančných zdrojov potvrdili mladí ľudia, zamestnanci a kvalifikovaní robotníci. Medzi spomínanou polovicou respondentov, u ktorých sa situácia zhoršila, sú prevažne ekonomicky neaktívni ľudia a dôchodcovia najmä v Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. Ako uviedli, musia sa obmedzovať v nákupe potravín (59%), odevov (57%), v možnostiach sporenia, pri nákupe spotrebného tovaru, dovolenke, o iných potrebách nehovoriac.
Výskum tiež sondoval, ako si oslovení respondenti mienia svoju finančnú situáciu vylepšiť. Zhruba 62 percent z nich tvrdilo, že sa uskromní a zníži svoje potreby. Ďalších 29 percent východisko vidí napríklad v pestovaní zeleniny, či chove hospodárskych zvierat v záujme sebestačnosti, 22 % uvažuje o vedľajšom zárobku a 18 percent o využívaní všetkých foriem podpory štátu. V tejto skupine boli nadpriemerne zastúpení nezamestnaní (38%) a oslovení z Prešovského kraja (27%). Zaujímavé je, že 10 percent respondentov si myslí, že nemusia robiť nič, lebo situácia ešte nie je naliehavá, ale nechýbali ani také odpovede, že budú odkázaní na pomoc príbuzných, prestanú platiť účty, prípadne, že budú odkázaní až na žobranie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš