včera skončil v Poprade. Film o dvojici mladých dobrodruhov, ktorí na bicykloch prešli Ruskom, Mongolskom až do Číny zaujal najmä silným príbehom.
"Zhodli sme sa na ňom jednoznačne napriek tomu, že technické spracovanie možno nebolo až tak kvalitné, bola to nízkorozpočtová produkcia," uviedol predseda poroty, chorvátsky filmár a horolezec Stipe Božić. Mnohých divákov prekvapilo, že na MFHF nevyhral niektorý z početných expedičných filmov. "Očakával som takúto reakciu, ale nie je podmienkou, že tu musí vyhrať len film z vysokých hôr. Napokon aj mnohé z expedičných filmov viac ako polovicu času venujú len cestovateľským popisom. Toto nebol popis, ale výborná sonda do krajiny a ľudí," obhajoval rozhodnutie poroty jej predseda.
Porota rozdala aj ďalších päť ocenení a jedno uznanie. Cenu za ochranu horského prostredia získal rakúsky snímok Kráľovstvo zlatého orla. Porotu zaujal výborným spracovaním, kamerou a posolstvom. Ďalšia cena - za zobrazenie života v horskom prostredí poputuje do Iránu k režisérovi N. Nasserpourovi za film Biely ako uhlie. Jednoduchý príbeh chlapca, ktorý musí výrobou dreveného uhlia živiť svoju rodinu, očaril jednoduchosťou rozprávania a silou výpovede. Cenu za najlepšiu kameru si odnáša nemecký projekt Útek cez Himaláje. Ten sleduje púť tibetských detí do Indie, aby sa v exile mohli vzdelávať vo vlastnom jazyku a náboženských tradíciách. Za najlepší expedičný film porota vyhlásila španielsky snímok Annapurna, sny a prázdnota. Zvláštnu cenu poroty si odnáša Švajčiarsky film Záchrana: cena rizika o úskaliach poslania horských záchranárov.
Medzi ocenenými snímkami je aj jeden domácej produkcie. Režisér Peter Púchy za dokument Krňačky v Tureckej získal čestné ocenenie poroty za zachovávanie ľudových horských tradícií. "Nebol to len dokument o netradičných pretekoch, ale z tejto výpovede bolo cítiť ducha hôr. Ocenili sme predovšetkým snahu o rozvíjanie tradičnej horskej kultúry," dodal predseda poroty. Podľa slov všetkých porotcov sa v súťaži stretlo veľa kvalitných titulov a porotcovia stáli pred ťažkým rozhodovaním. "Snažili sme sa predovšetkým podporiť filmy s humanitným posolstvom. Horský film nie je totiž len adrenalín a a extrémny výkon, to je aj život ľudí v drsných prírodných podmienkach," uviedol porotca Tomo Križnar zo Slovinska.
Všetci porotcovia sa pochvalne vyjadrili o úrovni popradského festivalu. Zdôraznili, že práve takéto podujatie má šancu pritiahnuť pozornosť ľudí na svet hôr a podporiť mladých autorov v tvorivých ambíciách. "Pre mňa je fascinujúce, že tieto filmy majú často dramatickejšie príbehy, ako hrané. Prínos horskej kinematografie je v tom, že dáva posolstvo o nezlomnosti človeka. To nie je fikcia, ale do drene kostí odžitý život," ocenil význam festivalu člen poroty Edurad Grenčer, režisér hraných filmov.
Porota hodnotila 45 súťažných filmov z dvadsiatich krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš