výrobní potravinárskeho podniku. Našťastie tento únik bol iba fingovaný.
Pracovníci mäsokombinátu včera ukazovali starostom a primátorom podtatranských miest a obcí a pracovníkom odboru civilnej ochrany (CO) Okresného úradu (OÚ) v Poprade, ako má vyzerať správny zásah v prípade, že z podniku unikne nebezpečná látka.
To, že ukážka záchrannej akcie sa konala práve vo svitskom mäsokombináte, nebola žiadna náhoda. "Takéto cvičenia organizujeme pravidelne. V tomto roku sme si vybrali mäsokombinát Nord, keďže na jar tam naozaj došlo k úniku čpavku. Je to záležitosť, ktorú netreba podceňovať," konštatoval prednosta OÚ v Poprade Milan Baran.
Podľa slov prednostu, záchranné cvičenie bolo jednou z podmienok, ktoré musel podnik splniť, aby nevyviazol s pokutou 300-tisíc korún. Tú mal dostať za to, že v čase, keď k úniku došlo, nesplnil viaceré povinnosti, vyplývajúce zo zákona. Vedúci odboru CO Marián Hoško včera starostom povedal, že podnik bol povinný spustiť sirénu, varovať svojich zamestnancov a okolie. "Musí tiež o havárii informovať obec, alebo mesto. Tie musia ďalej kontaktovať a zabezpečiť obmedzenie do priestoru havárie. Toto sa v tomto prípade nestalo," konštatoval šéf CO.
Ukážka zásahu v mäsokombináte bola bodkou za dvojdňovým seminárom na tému Krízové situácie, miesto a úlohy štátnej správy a samosprávy pri ich riešení, ktorý odštartoval vo štvrtok v hoteli Mladosť vo Svite. Seminár odborne pripravil OÚ v spolupráci s Regionálnym združením tatranských a podtatranských obcí. "Prihlásilo sa nám 54 starostov, na seminár ich prišlo 47, takže účasť hodnotím ako dobrú," uviedol M. Baran.
Starostka obce Mlynica Anna Krajčová zhodnotila priebeh seminára ako dobrý. "Je to pre nás starostov dobrý príklad. Aspoň vieme, ako sa máme v krízových situáciách zachovať. Aby, ak sa niečo v obci stalo, keď už nič, aspoň nespanikáril," uzavrela debatu starostka.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš