v nedeľu 5 a naostatok porota v nedeľu večer vyriekne záverečný ortieľ. Zo 45 súťažných titulov vyberie najlepší na cenu Grand prix.
"Zatiaľ je predčasné hovoriť o filmoch, všetky sme ešte nehodnotili. Nájdu za dobré, aj slabšie, čo je tiež dôležité kvôli porovnávaniu a naznačeniu smeru, ktorým sa má horská kinematografia uberať. Myslím si, že filmom všeobecne chýba dobrý príbeh. Ak nejaká snímka ukazuje skvelé zábery z hôr, krásne lyžovanie a napokon lyžiar prerazí stenu reštaurácie a preletí ponad stoly, to za príbeh nepovažujem," naznačil predseda päťčlennej medzinárodnej poroty, chorvátsky horolezec a filmár Stipe Božić. Sám stál s kamerou v ruke na vrchole Everestu dvakrát, filmoval aj na K2, na Manaslu či Kangchenjunge. Na svojom horolezeckom konte má aj tzv. Korunu zeme, teda najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Filmovať začal už v 70. Rokoch pri expedícii na Noshaq v pohorí Hindukúš. Keďže jeho film očaril svet odborníkov, začali ho lákať na ďalšie výpravy. Vždy s kamerou. Tvrdí však, že pri lezení nemyslí prioritne na film, zvažuje mieru rizika. "Samozrejme, že keď sú nebezpečné situácie, nebudem filmovať, ale robiť všetko preto, aby sme prežili. Napokon, aj moje dokumenty sú do istej miery napokon hrané, pretože ich dorábam dole. Kvôli pekným, alebo atraktívnym obrázkom nie som ochotný ísť až na hranicu prežitia," uviedol Stipe Božić. Priznal, že ako filmár sa vari najhoršie cítil, keď pred rokmi snímal 11-dňový sólovýstup Tomaža Humara južnou stenou Dhaulaghiri. "Bola to bezmocnosť, stáť dole a nebyť s ním, prežívať ten strach, čo sa s ním deje a či nepotrebuje pomôcť. To boli asi moje najhoršie chvíle," dodal. Hoci už v horách a pri cestovaní preskákal kadečo, tvrdí, že najviac hrdý je na svoju prácu dobrovoľného záchranára v domácich horách. Pred sebou má ešte jeden sen - v Antarktíde vyjsť na druhý najvyšší vrchol kontinentu. Skompletizoval by potom "zbierku" druhých najvyšších vrcholov všetkých kontinentov. Stipe Božić bude s divákmi besedovať dnes o 21. hodine.
Predtým však diváci majú možnosť v rámci retrospektívnej prehliadky filmov z historického archívu Národného horského múzea v Turíne vidieť dobový dokument Dobytie Everestu o prvej úspešnej výprave na najvyššiu horu sveta. Na svoje si prídu aj aktívni lezci, na popradskom námestí je už postavená lezecká stena. Na nej budú súťažiť "boulderisti" v druhom kole slovenského pohára v boulderingu. V súťažnej projekcii filmov sa potešia najmä domáci Tatranci, jeden z titulov predstavuje im dobre známeho horského záchranára Ladislava Janigu, ktorý napriek havárii vrtuľníka dokázal nájsť cestu späť k záchranárskej robote.
Festival sa skončí zajtra večer a aj publikum má šancu dať svoj hlas v diváckej ankete filmu, ktorý považujú za najhodnotnejší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš