(Ľudová únia) bez toho, aby jej dali slovo. Poslanci však mali možnosť predtým než hlasovaním Božovej vysloviť nedôveru, oboznámiť sa so správou, ktorú do rokovania zastupiteľstva predložil hlavný kontrolór PSK Vladimír Fedorko a tiež so stanoviskom samotnej riaditeľky Božovej. Pre objektívnosť treba povedať, že Božová reagovala na návrh na svoje odvolanie, ktorý vyslovila komisia kultúry tým, že vyhotovila na svoju obhajobu vyše šesťdesiatstranové stanovisko. Rozmnožila ho a poštou poslala všetkým 60-tim poslancom samosprávneho kraja, ďalším funkcionárom PSK i redakciám (máme ho aj v Korzári). Okrem iného v ňom žiada poslancov o dodržiavanie práva a rešpektovanie prezumpcie neviny a demokratických princípov. Konkrétne požadovala vykonať v Šarišskom múzeu následnú finančnú kontrou, zároveň prehodnotiť obvinenia vznesené voči nej a vykonať dokazovanie: "Mám za to, že komisia kultúry PSK nedostatočne posúdila argumenty a dôkazy, ktoré sú dôvodom návrhu na moje odvolanie." Podľa nej väčsina finančných spochybnení vznikla ešte za predchádzajúceho riaditeľa.
Návrh na odvolanie J. Božovej z funkcie riaditeľky Šarišského múzea v Bardejova predložil na rokovanie zastupiteľstva predseda komisie kultúry a národnostných menšín Štefan Kužma (SKDÚ) s konštatovaním, že komisia sa situáciou v múzeu niekoľkokrát osobitne zaoberala. Na verdikt poslancov okrem Božovej čakali na rokovaní zastupiteľstva aj piati zamestnanci múzea. Všetci odchádzali z rokovacej sály so slzami. Verejne tiekli aj chlapom, konkrétne i zástupcovi riaditeľky Tomášovi Jaszayovi, ktorý bol poverený vedením múzea do skončenia výberového konania. Naozaj treba povedať, že si vydýchla aj vedúca odboru kultúry PSK Eva Arvayová. "Nezrovnalosti v hospodárení sa mohli dať do poriadku, ale ak niekto nevie riadiť kolektív tak sa to nikdy nenaučí. Pani riaditeľka si z podriadených urobila poddaných," konštatovala.
Jana Božová bola do funkcie riaditeľky Šarišského múzea ustanovená 1. októbra minulého roka na základe výberového konania, ktoré vyhlásil predseda samosprávneho kraja Peter Chudík. V septembri minulého roka však dostal Chudík doporučený list, v ktorom ho bývalá riaditeľka Šarišského múzea (v tom čase ešte z rovnakej politickej strany, teda HZDS) upozorňovala na praktiky a pracovné metódy pani Božovej. "Čas ukázal, že mala pravdu, ale mohol ukázať aj to, že nemala pravdu," povedal Chudík. Zároveň uviedol, že pri Božovej išlo o dva okruhy problémov, jedným je kontrola, ktorá dokázala nedostatky a druhým sú absolútne nabúrané medziľudské vzťahy. "Keď máme človeka, ktorý je z našej strany, ale robí problémy, tak jednoducho do funkcie nepatrí," dodal. V stanovisku hlavného kontrolóra sa napríklad v Šarišskom múzeu konštatuje manipulácia s pokladničnou hotovosťou, pokladničnou knihou, inventarizáciou pokladne, s evidenciou faktúr, čerpaním bežných a kapitálových výdavkov, evidenciou záväzkov a pohľadávok. "Zamestnanci poverení príslušnou agendou nemohli riadne vykonávať svoju prácu v dôsledku neodborného zasahovania riaditeľky organizácie do vedenia účtovníctva. Riaditeľka neodovzdávala účtovné doklady, evidovala si faktúry vo vlastnej evidencii a keď sama uznala nechala ich zapísať do knihy došlých faktúr. K úhrade odovzdala aj faktúry za ktoré neboli vykonané práce - v čiastke vyše päťtisíc korún. Tiež nikto neprevzal stavebné práce za 226-tisíc korún," konštatoval kontrolór. V súvislosti s týmto došlo podľa jeho slov k skresleniu hospodárskeho výsledku organizácie za prvý polrok 2003. Spomína sa tiež rozdiel v pokladni vo výške štyritisíc korún. "Bolo zistené, že nezvyčajným spôsobom sa v zariadení zabezpečoval aj kľúčový režim a ochrana monitorovacích systémov."
Kontrolór poukázal aj to, že v Šarišskom múzeu je stresová atmosféra, riadenie sprevádzané neustálymi hrozbami trestov. Zamestnanci dokonca označili prístup riaditeľky za šikanovanie. V zápise kultúrnej komisie PSK sa tiež spomína výpoveď o rozviazaní pracovného pomeru ekonómovi - dôvodom bolo porušenie pracovnej disciplíny, táto výpoveď bola riaditeľkou Božovou zmenená na: z organizačných dôvodov, a po tretíkrát bol dôvod výpovede tomuto istému pracovníkovi zmenený opäť - na porušenie pracovnej disciplíny. Taktiež sa konštatuje, že riaditeľka zvolávala gremiálne porady, ktoré trvali od 9. do 17. hodiny bez prestávky. Poslanec samosprávneho Milan Cocuľa sa na zasadnutí kultúrnej komisie tiež spýtal prítomných 24 zamestnancov múzea, kto je na strane pani riaditeľky. Až na jednu pracovníčku, ktorá bola prijatá do zamestnania J. Božovou na funkciu asistentka riaditeľky, sa nikto zo strany zamestnancov neprihlásil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš