ministerstvom zdravotníctva podpísané. Uviedol to na rokovaní utorkového zastupiteľstva vedúci odboru zdravotníctva Úradu PSK Andrej Bega. Uvádzal týmto správu o stave zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Pre informovanosť treba uviesť, že PSK spravuje nasledovné zdravotné zariadenia: Nemocnica s poliklinikou (NsP) A. Leňa v Humennom, NsP Levoča, NsP Stará Ľubovňa, NsP Svidník, NsP Vranov nad Topľou, Poliklinika Nový Smokovec, Poliklinika Sabinov a Poliklinika Giraltovce. V správe sa uvádza, že rozsah poskytovanej ústavnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach PSK je na úrovni predchádzajúceho roka, až na NsP v Humennom, kde došlo k poklesu o 75 postelí. V Humennom tiež poklesol počet zamestnancov o 140. Hospodárenie vo všetkých zdravotníckych zariadeniach je nevyrovnané, s rôznou úrovňou stratovosti. Pri hodnotení vývoja záväzkov je však zrejmý pokles zadĺženosti oproti roku 2002 vo všetkých zariadeniach mimo NsP Levoča, kde naopak došlo k nárastu.
Predseda zdravotníckej komisie PSK Peter Bizovský (SNS) následne uviedol, že strata za prvý polrok v zdravotníckych zariadeniach je 185 miliónov korún, ku koncu roka by to znamenalo sumu 370 miliónov. Zdôraznil, že sú nemocnice, ktoré majú hospodárenie už stabilizované "ale sú ešte dve nemocnice, ktoré v tomto smere majú čo robiť. Je to nemocnica, v ktorej len nedávno došlo k zmene štatutára a potom je tu vranovská nemocnica".
V tejto súvislosti sa žiada spomenúť hospodársky výsledok jednotlivých zariadení za prvý polrok 2003: Nemocnica Humenné - strata 49 miliónov, Nemocnica Svidník - strata 41 miliónov, Nemocnica Vranov nad Topľou - strata 45 miliónov, Nemocnica Levoča - strata 24 miliónov, nemocnica Stará Ľubovňa - strata 20 miliónov, Poliklinika Giraltovce, strata 623-tisíc Sk, Poliklinika Sabinov strata 2 milióny 520 tisíc, Poliklinika Nový Smokovec strata 2 milióny 327 tisíc Sk.
Vranovský poslanec Ján Gajdzik (NEKA) však nesúhlasil s kritickými slovami na adresu nemocnice vo Vranove, podľa neho kritizovať treba Humenné, keď rušili postele a aj tak oproti roku 2002 majú vyššiu stratu. V tomto roku má totiž Humenné stratu 49 miliónov a v minulom roku vykázalo stratu 36 miliónov. Uviedol, že kým Vranov je v tomto roku v strate 45 miliónov, tak v minulom roku strata predstavovala 55 miliónov Sk, čiže stratu znížil.
Poslanec a riaditeľ humenskej nemocnice Ján Gajdoš (nezávislý, ale kandidoval za Ľudovú úniu) na obranu "svojej" nemocnice uviedol, že do úvahy treba brať nie stratu, ale priemernú zadĺženosť. Skonštatoval, že tri nemocnice (Humenné, Levoča a Stará Ľubovňa) majú priemernú zadĺženosť za polroka na posteľ okolo 60-tisíc korún, ale svidnícka nemocnica ma zadĺženosť na jednu posteľ 122-tisíc korún a vranovská dokonca 132-tisíc korún. Obdobné je to pri priemernej zadĺženosti na jedného zamestnanca, lebo kým v Humennom, Levoči a Starej Ľubovni je to od 34 do 40-tisíc korún, vo Svidníku a Vranove toto číslo dosahuje od 52 do 63-tisíc korún za polrok. "To sú čísla o tom, že keby sme prepustili hoci aj jednu tretinu zamestnancov, nedosiahneme vyrovnaný rozpočet."
Dodal, že potom sa bude musieť zasiahnuť do štruktúry činnosti, čo znamená ohroziť kvalitu a dostupnosť zdravotníckych služieb. Zdôraznil i to, že ďalej pristupovať k ekonomizácii a racionalizácii zdravotníckych zaradení sa dá len do určitej miery, "tá je mierou zodpovednosti každého riaditeľa zdravotníckeho zariadenia."
Zdôraznil, že sa musí povedať, ktorá nemocnica čo môže vykonávať, ale toto treba robiť v súčinnosti s nemocnicami v Košickom kraji. Zároveň poznamenal, že treba nájsť pravidlo na transformáciu zdravotníckych zariadení, pretože zákon, ktorý toto umožní, je už na spadnutie.
Prerokovanie problémov zdravotníctva uzavreli poslanci PSK uznesením, v ktorom na návrh poslanca Pavla Tarcalu (KDH) uložili riaditeľom zdravotníckych zariadení na nasledujúcom zastupiteľstve informovať o opatreniach, ktoré urobili k tomu, aby dosiahli vyrovnaný rozpočet. Poslanci tiež zaviazali riaditeľov vykonať ďalšie opatrenia k vyrovnaniu hospodárenia a pre rok 2004 spracovať plán, ktorý bude postavený nie na vzdušných zámkoch, ale na objemoch, ktoré poisťovne pre nich nakontrahujú. Zastupiteľstvo tiež uložilo vedúcemu odboru zdravotníctva spracovať koncepciu transformácie zdravotníckych zariadení.
Autor: Mariana Meššová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš