predstavenie muzikálu C. Portera podľa Shakespearovej komédie Skrotenie zlej ženy sa tentokrát koná na veľkej divadelnej scéne.
„Za začiatok spevohry v Prešove nemožno považovať dátum 13. októbra 1948, keď sa novovytvorený súbor Slovenského divadla po prvý raz predstavil vlastnou inscenáciou - premiérou operety Oskara Nedbala Poľská Krv. Operety sa totiž v Prešove hrávali odvtedy, čo divadlo stojí," konštatuje v materiáli, ktorý divadlo spracovalo k 55. výročiu spevohry.
Riaditeľ divadla Pavol Kovaľ uviedol súčasných i bývalých členov spevohry včera na stretnutí s novinármi takto: „Veríme, že vytvoríme také ekonomické podmienky, aby krížový režim prešiel a spevohra fungovala ďalej."
Umelecká šéfka spevohry Elena Kušnierová skonštatovala, že radi pracujú nielen s muzikálom, ale aj klasickou operetou. „Je to umenie, na ktoré sa oplatí vsadiť. Sme jediní na Slovensku a pousilujeme sa, aby opereta zostala žiť."
Exriaditeľ DJZ Ján Šilan, ktorý v Prešove pôsobil od roku 1952, najprv ako sólista spevohry skonštatoval, že boli sezóny, ako napríklad 1953/54, keď mali 216 predstavení spevohry, z toho 114 bolo zájazdov. Júlia Korpášová, ktorá v DJZ začínala ako jedenásťročná si spomenula, že najviac hranými titulmi boli Grófka Marica, Čardášová princezná, Stará komédia, Vietor od Poľany i Magnáš Miško, ktorý mal cez 200 repríz. Týka sa to aj rozprávky Vlk a sedem kozliatok, ktorá je v repertoári DJZ už sedem rokov „jeden z capkov sa už dožil penzie," skonštatoval sólista opery Slavomír Benko, ktorý od roku 1982 je zastáva aj režisérku pozíciu.
Sólistka Helena Horváthová sa vyznala: „Tridsaťsedem rokov pôsobím v divadle a ešte ma nevypískali. To je veľké šťastie."
Napokon sa rátalo. E. Kušnierová napočítala, že za uplynulých 55.rokov v DJZ zrealizovali vyše 700 premiér, samotná spevohra ich má okolo 380.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš