tvoria všetci štatutári členských obcí. Bude ich už rovná štyridsiatka. Otvorená je ešte otázka členstva okresného mesta. Prítomný prednosta Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Ivan Koščík prisľúbil, že vranovskí poslanci sa k otázke členstva mesta v tejto spoločnosti vrátia na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ). Ide o to, že vranovské MsZ už v auguste prijalo rozhodnutie o vstupe do spoločenstva, ale podmienilo to získaním finančných prostriedkov z Recyklačného fondu na nákup dotrieďovacej linky a zberového auta.
Podpredseda spoločenstva a starosta obce Sačurov Ján Onuško (na obr.) informoval, že Správna rada Recyklačného fondu rozhodla o dotácii pre spoločenstvo obcí vranovského regiónu vo výške 3,052 milióna korún. O podmienke vranovských poslancov sa pre náš denník vyjadril: "Túto podmienku nemôžeme splniť, pretože máme prisľúbené peniaze na nákup zberového auta a lisu. V našej žiadosti o finančný príspevok Recyklačného fondu nikdy nefigurovala dotrieďovacia linka, ale lis."
Možno ide len o nedorozumenie a všetko sa vyjasní na októbrovom zasadnutí vranovského MsZ. Hoci čert nikdy nespí. Mesto koketovalo s myšlienkou vlastného separovaného zberu komunálneho odpadu a aj si podalo žiadosť na Recyklačný fond o dotáciu, lenže odtiaľ prišla odpoveď, že finančný príspevok poskytnú len jednému subjektu z okresu. Spoločenstvo pre separovaný zber odpadu už prísľub dostalo, takže z tohto zdroja je odpoveď jasná. Lenže poslanci sa môžu rozhodnúť podľa vlastného svedomia a vedomia. Vedomie im síce hovorí, že samostatne žiaden príspevok nedostanú, ale svedomie je nevyspytateľné.
Samospráve vranovskej časti okresu by len prospelo, keby sa obce a mesta pri separovanom zbere komunálneho odpadu spojili. Mesto má nevyužitú halu, ktorá by bola ideálna na dotrieďovanie odpadu pre celé spoločenstvo. J. Onuško na zasadnutí Správnej rady spoločenstva okrem príjemnej správy o prísľube dotácie informoval aj o stanovených podmienkach pre ich spoločenstvo pokiaľ sa bude chcieť uchádzať o finančné príspevky z Recyklačného fondu. Tie znejú, že v rokoch 2004 až 2008 musí zabezpečiť vyseparovanie 350 ton odpadu. "Po skúsenostiach z minulého roku sú to tvrdé podmienky," povzdychol si J. Onuško. V spomínanom období totiž spoločenstvo preukázateľne dodalo na recyklovanie do 40 ton odpadu. Spolu s mestom by sa táto podmienka dala zvládnuť.
Treba však podotknúť, že ešte v lete sa separovaný zber odpadu vykonával len v 11 členských obciach spoločenstva a začiatkom októbra už v 17. Spoločenstvo má však 40 členských obcí. J. Onuško sa ale nazdáva, že to nemusí byť konečný počet obcí ani v súčasnosti: "Niektoré obce dodávajú separovaný odpad firmám smerom na Prešov, niektoré firmám smerom na Humenné a ďalšie firmám z iných smerov. Je to také ešte nezosúladené."
Nejde len o splnenie tejto tvrdej podmienky. Ďalším orieškom pre vstup okresného mesta do spoločenstva obcí je základný vklad po deväť korún na každého obyvateľa. Pri okolo 20 - tisícovom počte obyvateľov by mesto Vranov nad Topľou muselo rátať s približne 200-tisícovou čiastkou. Aj to môže byť kameň úrazu, pretože v samospráve peňazí nikdy nie je dosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš