Lomnici. Jej autorom je Peter Ferdinandy, inštruktor potápania s najvyššou kvalifikáciou na Slovensku. Pracuje aj ako vedúci potápačského centra Vega Lubeník, jeho odbornou prípravou už prešli desiatky záujemcov o športové potápanie.
Prezentácia dobovej potápačskej techniky vo Vysokých Tatrách je v poradí deviatou Ferdinandyho výstavou. Autor sa totiž už dlhé roky venuje aj zbieraniu techniky, ktorú potápači pri ponoroch používajú. Väčšinu z archívnych kúskov buď získal od kamarátov, ale zozbieral z iných zdrojov. Rozhodne však jeho zbierka patrí k najväčším tohto typu na Slovensku.
Pri inštalácii výstavy použili autori aj niekoľko figurín. Navliekli ich do typických potápačských odevov danej doby, priložili k nim patričnú techniku a tak si divák môže názorne urobiť obraz o vývoji výstroje a výzbroje mužov spod vody. Autor výstavy sa snažil zviditeľniť nielen bežné typy výbavy, ale pred zrak verejnosti vybral aj raritné kúsky, ktoré sa bežne nepoužívali.
Výstava je rozdelená do viacerých tematických celkov. Približuje techniku s klasickými dýchacími prístrojmi, ale ponúka aj také netradičné bjekty, ako napríklad tzv. suché obleky značiek, ktoré sa používali v krajinách bývalého ZSSR a v Poľsku.
Okrem atraktívnych zberateľských kúskov prístrojovej techniky sa Petrovi Ferdinandymu podarilo skompletizovať aj veľkú zbierku učebníc, kníh, časopisov a publikovaných článkov o potápaní. Medzi vystavenými exponátmi sú aj predmety, ktoré zaujmú potápačov, ktorí sa venujú fotografovaniu pod vodou. Ferdinandymu sa podarilo sústrediť napríklad niekoľko puzdier na fotoaparáty, ktoré si v tých časoch fotografi vyrábali doma "na kolene", podobne ako vodotesné kryty. Zbierku dopĺňajú drobnosti, ktoré potápači zvyčajne so sebou nosia ako pomôcky - nôž, hĺbkomer, hodinky, dokonca prvé potápačské počítače. Ako vývoj postupoval, pribúdali dýchacie automaty, čoraz modernejšie tlakové fľaše - ale výstava predstavuje aj prvé typy fliaš, ktoré používali potápači ešte za čias prvej republiky.
Výstava, ktorá prezentuje vývoj potápačskej techniky, je doplnená aj fotografiami, v mnohých prípadoch aj dobovými, od viacerých autorov. V Tatranskej Lomnici potrvá do 3. novembra a v apríli poputuje do bratislavského Domu športu.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš