záujem o členstvo v Spoločnosti pre separovaný zber odpadu. Za necelý rok činnosti sa spoločenstvo rozrástlo o tri nové obce a spolu s mestom Vranov nad Topľou, ktoré ešte oficiálne nie je jeho členom, ale má o členstvo záujem, by malo mať 41 členov. Kým v lete separovaný zber komunálneho odpadu praktizovali v 11 členských obciach, teraz je už zavedený v sedemnástich.
"Separovaný zber odpadu sa šíri pomalým tempom, ale ide to," vyjadril sa k snahe zmodernizovať odpadové hospodárstvo predseda Regionálneho združenia miest a obcí vranovského regiónu a starosta obce Dlhé Klčovo Andrej Kulik (na snímke) a dodal: "Je to potrebné, lebo sa ináč odpadom zavezieme."
Na dnešnom stretnutí bude vedenie spoločnosti informovať starostov o tom, že okrem haly, auta a lisu má Recyklačným fondom schválený aj príspevok viac ako tri milióny korún na nákup špeciálneho auta na zber odpadu a ďalšieho lisu. Mimochodom, mesto Vranov nad Topľou podmieňovalo svoj vstup do spoločenstva práve schválením tohto príspevku. Priestor nájdu aj obce, ktoré by sa chceli stať členmi spoločenstva. Spolu s okresným mestom by tak spoločenstvo pre separovaný zber odpadu zahŕňalo okolo 58 tisíc obyvateľov.
Skúsenosti sedemnástich obcí okresu Vranov nad Topľou, ktoré uskutočňujú separovaný zber odpadu, dokazujú jeho výhodnosť. Starosta obce Dlhé Klčovo A. Kulik to môže doložiť aj číslami: "Zistil som, že keď sme poľavili v separovanom zbere odpadu, pretože nemal kto odoberať plasty, tak nám na uloženie odpadu stúpli náklady o 40 percent na mesiac."
To sú len náklady za uskladnenie odpadu na skládke, ale A. Kulik operuje aj číslami za jeho odvoz: "Keď sa separovalo plynule, tak náklady na odvoz odpadu predstavovali mesačne 8 až 9 tisíc korún. Pri miernom zvýšení nákladov za uloženie odpadu a nepravidelnom separovaní sme mali fakturačné náklady 16 až 17 tisíc korún mesačne."
V Dlhom Klčove občania platia za zber komunálneho odpadu 150 korún ročne. Podľa starostu obce sa s takto vyzbieranými financiami dá v pohode zabezpečiť zber a likvidácia komunálneho odpadu, ale pri neseparovanom zbere už musia doplácať z obecnej pokladnice.
"Nie všetci občania separovanie odpadu prijímajú jednoducho. Treba to skúsiť. Potom už nie je problém hodiť do jedného vreca sáčok, fľašu do druhého a papier do ďalšieho," ponúka recept A. Kulik, hoci sa netají, že zavedenie separovaného zberu odpadu okrem príslušných technológií si vyžaduje aj veľa presviedčania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš