(ČOV) v obci Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Z celkovej dĺžky 7,5 kilometra kanalizačnej siete v obci po absolvovaní komplexných skúšok môže byť pre 730 ekvivalentných občanov k dispozícii 2 700 metrov a prvá časť ČOV pre 800 ekvivalentných občanov. Minister vyzdvihol najmä skutočnosť, že výstavba jedného bežného metra kanalizácie stála len 2 400 korún, čo je v porovnaní s inými regiónmi výborná cena.
"Kde bolo možné, tak sme pokladali kanalizačné potrubie súčasne s vodovodným a na tom sme ušetrili finančné prostriedky," povedala nám starostka obce Marta Sabolová (na snímke). Kanalizáciu a ČOV v Sedliskách začali budovať v jeseni roku 1996 a vodovod na jar roku 1997. Keby neboli na stavbe pozastavené práce na dva roky pre nedostatok finančných prostriedkov, tak možno by bežný meter kanalizácie vyšiel ešte lacnejšie. Obec medzitým postihli viackrát povodne, čo spôsobilo zanesenie kanalizácie.
V roku 1996 rozpočtové náklady na celkovú výstavbu kanalizácie a ČOV v Sedliskách vyčíslili na vyše 40 miliónov korún. Prvá etapa výstavby stála 14 miliónov korún, z čoho obec z vlastného rozpočtu vynaložila polovicu. "Od štátu nielen drankáme, ale ponúkame vlastné finančné prostriedky aj na úkor iných aktivít, ktoré by mohli byť v obci realizované," podotkla M. Sabolová s konštatovaním, že aj vodovod stavajú na polovicu z vlastných prostriedkov.
Zatiaľ na jeho stavbe preinvestovali 12 miliónov korún, z čoho tri milióny hradili priamo z obecného rozpočtu a na ďalšie tri milióny korún zobrali trojmiliónový úver z obrátkového fondu ministerstva životného prostredia. Na jeho dokončenie chýba už len jeden milión korún. "Žiadali sme o dotáciu aj na tento rok, ale nedostali sme," poznamenala M. Sabolová. Spokojnejšia je so štátnymi dotáciami na výstavbu kanalizácie a ČOV, ktoré začali do Sedlísk štedrejšie prichádzať až v posledných dvoch rokoch, kedy obec dostala po tri milióny korún. Predtým v roku 1997 to bol iba jeden milión korún. Aj preto medzi tým museli s prácami prestať. Po realizácii prvej etapy kanalizácie a ČOV v Sedliskách sa môže napojiť na kanalizáciu 500 občanov v domácnostiach, materská a základná škola, obecný úrad a časť podnikateľskej sféry.
ČOV čaká už len jedna etapa prác, ale kanalizácia bude realizovaná podľa prísunu finančných prostriedkov. Mimochodom, obec Sedliská sa nachádza v druhom ochrannom pásme rieky Ondava. "Keď sme v ochrannom pásme, tak by sme mali aj niečo dostať, aby sme vedeli zabezpečiť túto ochranu," poznamenala M. Sabolová v súvislosti s ochotou obce podieľať sa vlastnými prostriedkami na financovaní podobných stavieb a dodala: "Keď je v nejakom priestore 300 obyvateľov, tak príroda sa vie postarať aj sama o seba, ale 1 270 obyvateľov, ako v našej obci, to je niečo iné."
Minister životného prostredia sa v Sedliskách zišiel aj so starostami obcí z okolia, ktorým vyložil filozofiu postupu jeho ministerstva v budúcnosti. Zdôraznil, že doterajší spôsob rozdeľovania dotácií obciam na projekty ekologického charakteru má za následok prílišnú rozostavanosť. Tohto roku ministerstvo už nebude rozdeľovať žiadne dotácie na podobné projekty. A ani perspektíva na budúci rok nie je pre obce príliš ružová, keďže asi polovicu finančných prostriedkov vyčlenených pre obce pohltí účasť ministerstva na financovaní projektov pre eurofondy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš