štátu. Obetiam Dukly, ktorých pamätný deň pripadá na 6. októbra, položil veniec aj prezident republiky Rudolf Schuster. Keď si podal ruky s dcérou bývalého prezidenta ČSSR a veliteľa 1. armádneho zboru v ZSSR Ludvíka Svobodu, Zojou Klusákovou, iba ťažko premáhal slzy. Nezabudol kriticky podotknúť: "Aj zahraničie si tieto udalosti uctieva viac, ako my na Slovensku, veď na túto spomienkovú slávnosť neprišiel ani jeden člen vlády." Predseda Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Koloman Vida boje na Dukle následne označil za hrdinstvo, ktoré skončilo až oslobodením Prahy.
Vence a kytice kvetov k pamätníku na Dukle položili aj predstavitelia rezortu obrany, zástupcovia Ministerstva obrany Českej republiky, protifašistickí bojovníci z Poľska, a tiež zástupcovia Ukrajiny. Náčelník generálneho štátu Ozbrojených síl SR Milan Cerovský v príhovore vzdal česť a úctu všetkým, ktorí položili svoje životy na Dukle. "Premenili tým boj proti fašizmu za boj o slobodu a demokraciu," skonštatoval.
Karpatsko-dukliansku operáciu označil za najkrvavejšiu a najdramatickejšiu udalosť druhej svetovej vojny na našom území. Pripomenul, že úzko nadviazala na Slovenské národné povstanie. Dodal, že priniesla utrpenie desaťtisícom ľuďom a to nielen na bojiskách, ale aj v zázemí.
Generál Cerovský sa venoval aj súčasnej situácií, skonštatoval, že Slovensko je aktívne zapojené do protiteroristického svetového diania. "Tiež nám ide o to, aby sme sa stali plnohodnotným členom NATO. Ideme v šlapajach bojovníkov Dukly, nech sme hodní ich odkazu," povedal. Prezident a všetci zúčastnení položili tiež vence k soche armádneho generála Ludvíka Svobodu a Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš