Spišská Nová Ves v rámci Dní európskeho a kultúrneho dedičstva. Výstava názorným spôsobom podáva základné informácie o Zemi, približuje prírodné hodnoty Spiša nielen širokej verejnosti, ale najmä zrakovo postihnutej mládeži a dospelým. Jednotlivé exponáty a kapitoly majú popisný text súčasne aj v Braillovom písme. Dominantným prvkom je trojrozmerný predmet, minerály, horniny, skameneliny, rastliny a živočíchy, ktorých je tu vystavených približne 150.
"Výstavu navštívili nielen zdravé, ale aj zrakovo postihnuté deti. Pri jednej z takýchto návštev som sa úplne nevidiacej žiačky opýtala, či vie, čo je to príroda. Odpovedala mi, že vie. Vraví: "Cítim ju telom, čuchom, sluchom." Bolo naozaj úžasné počúvať, ako vníma niečo, čo nám sa javí ako prirodzené. V špeciálnej časti výstavy je 25 kusov modelov skamenelín. Tie zapožičalo Východoslovenské múzeum v Košiciach. Zaujímavosťou výstavy je aj atlas vôní, ktorý nám podaroval prof. DrSc. Róbert Hončari," približuje riaditeľka Múzea špeciálneho školstva v Levoči Mgr. Oľga Tinajová.
Múzeum Špeciálneho školstva v Levoči počas celého roka organizuje aktivity zamerané pre zrakovo, mentálne i sluchovo postihnutých. Práve pre posledných v budúcnosti pripravuje divadelné vystúpenie prešovského divadla Babadlo. Keďže Levoča je centrum nevidiacich v regióne, ako nám prezradila O. Tinajová, múzeum v tomto období finišuje s publikáciou s názvom Vývoj starostlivosti o nevidiacich od najstarších čias až po súčasnosť.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš