prišiel pod tlakom zmien Jozef Kuchár (nahradil ho Viliam Sopko, člen KSS), skončil aj Michal Parada, vedúci tajomník Okresného výboru KSS v Prešove. Toho nahradil RSDr. Štefan Rusnák. Pred májom 1989 pracoval na ideologickom oddelení OV KSS v Prešove, pre bližšie nešpecifikované nezhody však zo straníckeho aparátu odišiel. Práve tento fakt bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sa Š. Rusnák prebojoval v Prešove vo vtedajších hektických dňoch na stranícky vrchol. V politike pôsobil kontinuálne aj po novembrových udalostiach, a to v platených funkciách nástupkyne KSS - Strany demokratickej ľavice (SDĽ), za ktorú bol poslancom slovenského parlamentu v rokoch 1998 až 2002. V roku 2002 sa opätovne uchádzal o poslanecký mandát, avšak SDĽ vo voľbách neuspela.
V Prešove v čase novembrových udalostí vychádzali Prešovské noviny, orgán Okresného výboru Komunistickej strany Československa v Prešove. Tieto zareagovali na potlačenú študentskú demonštráciu, ktorá sa udiala 17. novembra 1989 a následné udalosti negatívne, v duchu straníckej ideológie. Evidentne zaskočené ostali aj pri ďalších udalostiach, ktoré sa týkali už priamo Prešova, čo malo za následok stratu ich dôveryhodnosti. Zároveň tak nepriamo uvoľnili priestor pre vznik nového periodika. Zakrátko po celoštátnom generálnom štrajku (27. 11. 1989 o 12.00 hod.) - na prelome novembra a decembra 1989 - vyšlo prvé číslo novín Prešovská zmena. Jej šéfredaktorom bol Miroslav Ondirko a Prešovská zmena mala podtitul Orgán Okresného koordinačného výboru a Občianskeho fóra v Prešove (Občianske fórum bolo v šarišskej metropole priamym predchodcom VPN, ktorá sa dostala do hlavičky už v druhom čísle Prešovskej zmeny 8. decembra 1989).
Prvé číslo Prešovskej zmeny malo dvanásť strán formátu A4 a stálo 50 halierov. V obsahu, okrem iného, prináša Vyhlásenie študentov filozofickej, pedagogickej fakulty UPJŠ a strojníckej fakulty VŠT v Prešove z 28. 11. 1989, či informácie o vzniku Občianskeho fóra v Prešove zo dňa 25. 11. 1989 (v tom čase už VPN v Bratislave pôsobila, Občianske fórum v Prešove zmenilo názov na VPN, resp. sa s ňou zjednotilo až o pár dní neskôr).
Druhé číslo Prešovskej zmeny vyšlo 5. 12. 1989, malo takmer rovnaký formát ako úvodné, obsahovalo ale väčšie množstvo informácií. Napríklad plné znenie textu Několik vět (vznikol v roku 1989, ešte pred novembrovými udalosťami, avšak nesmel byť v žiadnej oficiálnej tlačovine uverejnený), vyhlásenie bohosloveckej (pravoslávnej) fakulty v Prešove, ďalej nákres možného návrhu štátneho znaku, kde ľavú polovicu tvoril český lev s korunkou a pravú slovenské trojvŕšie s dvojkrížom. Okrem politických textov a vyhlásení rôznych kolektívov podporujúcich požiadavky vysokoškolákov nechýba Prešovskej zmene ani vtip, a to v podobe fotografie babky štrajkujúcej so svojráznym heslom „S posudkovým lekárom do koša". Ďalšie čísla Prešovskej zmeny vychádzali za sebou v slede 8. 12., 12. 12., 15. 12., 19. 12. 1989. Postupne sa však názov zmenil na Premeny, a dramaticky sa znížila periodicita. Vyšlo iba pár čísel a noviny definitívne zanikli.
(pokračovanie)
© Centrum slovanských štúdií University Hokkaido v Sappore, Japonsko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš