náčelníkovi, že jeho muži sa namiesto svojej práce zaoberajú roznášaním pošty. Poslancom sa nepáči, že strážcovia zákona, ktorých občania platia zo svojich daní, neriešia neúnosnú situáciu s parkovaním vozidiel. Tie podľa nich, najmä cez víkendy, stoja mimo parkovacích plôch a nikto s tým nič nerobí. Policajti vraj neudeľujú pokuty a nerobia opatrenia, aby tento stav zmenili. Namiesto toho roznášajú poštu.
Roznášanie pošty však nie je lacný vtip, ale v prípade Svitu dlhoročná realita. Podľa slov prednostu Mestského úradu (MsÚ) vo Svite Jána Hutníka, strážcovia zákona doručujú obyvateľom do schránok poštu, ktorú im posiela MsÚ. "Policajti to robia v čase, keď majú naplánovanú obchôdzku. K tomuto kroku pristúpilo mesto z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov, pretože poštové služby sú veľmi drahé. Pracovníci MsÚ vedia, do ktorých miest policajt pôjde a pripravia mu poštu. Policajt tam tak- čitak musí ísť. Ročne tak na poštovnom ušetríme asi 120-tisíc korún, ktoré môžeme využiť inde," konštatoval prednosta.
Ako dodal "poštárske" vyťaženie policajtov nie je veľké. Jeden obchôdzkar doručí denne tri, štyri listy. Viac pošty je iba v čase, keď magistrát doručuje výmery daní z nehnuteľností.
Náčelník MsP Jozef Dluhý si myslí, že pri doručovaní pošty dostanú od občanov veľa podnetov. V žiadnom prípade nejde o obmedzovanie jeho ľudí pri výkone služby. "Policajti sú s občanmi v osobnom kontakte. Koľkokrát sa nám stane, že sa od nich dozvieme zaujímavý tip na trestnú činnosť alebo priestupok. Ľudia sú otvorenejší. K nám na stanicu veľmi nechodia, ale keď im doma zazvoní policajt, povedia mu viac. Máme viac informácií," konštatoval náčelník. Podotkol tiež, že o pozitívach doručovania by mohli hovoriť aj súdy. Tie podľa jeho slov oceňujú, že pokiaľ ide o obyvateľov Svitu, zásielky sa relatívne rýchlo dostanú do pravých rúk.
Policajti však nestíhajú aj z iného dôvodu. Podľa prednostu je ich momentálne málo. Chýbajú dvaja policajti, s ktorými mesto rozviazalo pracovný pomer. Tí sa však súdia. Na obchôdzky preto chodí namiesto dvoch iba jeden policajt, dokonca aj samotný náčelník. "Kým súd nerozhodne, nemôžeme prijať nových ľudí. Viem, že je to problém, napríklad aj pri zakladaní papúč. Jeden policajt to iba ťažko zvládne tak, aby nepoškodil automobil. Na druhej strane si myslím, že dohovor je hocikedy lepší ako pokuta," uzavrel J. Hutník.
J. Hutník v tejto súvislosti uviedol, že mesto zatiaľ so zrušením tohto nariadenia neuvažuje. Urobí tak iba v prípade, že by sa zlepšila finančná situácia mesta. Potom by sa mestskí policajti mohli venovať výhradne svojej práci.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš