inventarizácia hnuteľného a nehnuteľného majetku. Mesto de facto začína spravovať majetok zariadenia, aj keď "de jure" tento proces ešte nejaký čas potrvá.
"Zaviazali sme sa, že vykryjeme akékoľvek straty, ktoré v činnosti zdravotníckeho zariadenia vzniknú. Sme si vedomí, že to nebude jednoduché, veď za prvých osem mesiacov tohto roku bola prevádzka vysoko stratová. Prvé návrhy boli tvrdé, hovorilo sa aj o likvidácii odborných ambulancií. Nepovažujeme takéto riešenie za morálne. Máme tu ambulanciu chirurgickú a ambulanciu internú a diabetologickú, voči pacientom by to bolo veľmi tvrdé opatrenie. Radšej budeme hľadať rezervy v prevádzke, po čase uvidíme, ako sa bude dariť a podľa toho zvážime ich ďalšiu prevádzku," uviedol primátor Spišskej Starej Vsi Július Lojek.
Mesto sa na prevzatie správy majetku zdravotníckeho zariadenia pripravovalo vopred, aj keď ešte nad delimitáciou viseli otázniky. Zastavilo všetky investičné aktivity, aby malo dostatok financií na rekonštrukciu kotolne a kúrenia. "Tam sme investovali 1,5 milióna korún, predpokladáme, že zajtra už pôjde kotolňa do skúšobnej prevádzky. Staré kúrenie bolo neefektívne, stratové. Nemôžeme si dovoliť vykazovať stratu," povedal primátor.
Činnosť odborných ambulancií zostane stále pod odbornou gesciou kežmarskej nemocnice, podobne aj dopravná služba a lekárska služba prvej pomoci. V Spišskej Starej Vsi majú v objekte zdravotníckeho zariadenia svoje ambulancie aj praktickí lekári pre deti, dorast a dospelých, sú tu priestory pre laboratóriá a rtg, takisto rehabilitácie a masáže, v pravidelných intervaloch tu ordinuje aj ortopéd a očný lekár. "Toto zariadenie poskytuje služby nielen pre mesto, ale aj celé Zamagurie. Ak bude problém s pokrytím nákladov na prevádzku, pravdepodobne oslovíme aj starostov okolitých obcí, veď tieto služby sú tu aj pre ich obyvateľov," dodal primátor Lojek.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš