Namiesto toho, aby to, čo sa doma naučili, zužitkovali v prospech domáceho prostredia, hľadajú si prácu v zahraničí. Niet sa im čo diviť - motivácia na to, aby zostali doma, je takmer nulová.
"Je mi to veľmi ľúto, ale je to pravda. Podľa našej evidencie až 65 percent absolventov si nachádza uplatnenie v zahraničí. Pritom u nás, v oblasti Vysokých Tatier, je práve v službách cestovného ruchu veľa roboty. Naši absolventi sú kvalitne pripravení. Majú skvelé skúsenosti zo zahraničnej praxe, vedia, ako sa služby majú robiť na úrovni. Je smutné, keď potom majú prax doma a skonštatujú u nás to nerobíme dobre. Uplatnenie si radšej hľadajú vo svete," smutne skonštatovala riaditeľka Hotelovej akadémie O. Brucknera v Kežmarku Sylvia Holopová.
Jej slová potvrdil aj riaditeľ Stredného odborného učilišťa (SOU) spoločného stravovania v Hornom Smokovci Peter Slančo. "Rozdiel medzi mzdou, ktorú absolventom ponúka zamestnávateľ a podporou v nezamestnanosti je minimálny. Neprekvapuje ma, že mnohí absolventi nemajú záujem zostať v domácom prostredí. Buď sa prihlásia na úrad práce, alebo odchádzajú pracovať do sveta. Niektorí berú aj podporu a majú brigádu napríklad vo Viedni. Vôbec im nerobí problém raz do týždňa pricestovať domov a hlásiť sa na úrade práce," zhrnul poznatky z uplatnenia vyškolených pracovníkov pre služby cestovného ruchu riaditeľ SOU. Ako dodal, niektorí z bývalých študentov pracujú vo svete niekoľko rokov, zarobia si, vrátia sa domov a tu si potom otvoria vlastný podnik. Veľa ich však nie je. Prevládajú takí, ktorí "von" robia celé desaťročia a keď príde vek na "usadenie", vracajú sa domov a žijú z toho, čo si za tie roky zarobili.
"Mne je ľúto, že mi tu naozaj na kolene vychovávame odborníkov, kvalitných pracovníkov a úžitok z nich je doma žiadny. Prístup zamestnávateľov vo svete je trochu iný, ako u nás. Našim dievčatám vo Švajčiarsku, Rakúsku aj Nemecku zamestnávatelia bez problémov popri práci umožnia študovať na vysokej škole, dokonca im sami túto možnosť ponúkajú. Nehovorím už o finančnom ohodnotení práce, doma by sa im o tom iba snívalo," dodala S. Holopová.
Obaja riaditelia škôl, ktoré investujú nemálo energie a prostriedkov do kvalitnej prípravy odborníkov, však potvrdili, že nie je v ich silách zvrátiť to. Zmeniť by sa musel prístup domácich zamestnávateľov.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš