stanica. Konštatovali to pracovníci Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SI ŽP) v Košiciach. Podľa ich vyjadrení rozbory vody odobraté z miest, kde k úhynu došlo, nestanovili kto, ani aké látky spôsobili, že rieka ostala bez rýb. "Príčinu a pôvodcu nie je možné určiť," uviedol pre náš denník Vladimír Vargovič z odboru inšpekcie ochrany vôd SI ŽP v Košiciach. Ako dodal, vo vode bola podľa platných noriem, prijatých vládou Slovenskej republiky, mierne zvýšená spotreba kyslíka. O tom, ako ryby uhynuli však odmietol špekulovať. Povedal však, že s podobným výsledkom sa končí asi 20 až 30 percent prípadov, ktoré inšpekcia preveruje.
Záver SI ŽP spochybňujú popradskí rybári. Hlavný hospodár Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MO SRZ) Karol Dach si myslí, že stanovisko kontrolórov je "ani ryba, ani rak". "Sme si istí a máme to aj zdokumentované, že ryby v rieke zabila nejaká chemikália. Vieme, že vyšla z kanála (v mestskej časti Poprad Matejovce, kde sídli aj Whirlpool, poznámka redakcie). Jasne to vidieť na kameňoch. Tie sú pri ústí kanála belšie, ako tie, ktoré sú pred ústím. Tam sme našli aj mŕtve ryby. Vyššie žiadne neboli, ani pred čistiarňou odpadových vôd. Ryby, ktoré sme našli, mali otvorené žiabre, ktoré nemohli mať od nedostatku kyslíka vo vode. Škoda, že sme vzorky vody odobrali až večer, pričom k úhynu došlo predpoludním. Boli by sme presne vedeli, kto a čo do rieky vypustil," povedal nám hospodár. Ako dodal, bez dôkazov je ťažké niekoho obviniť, hoci podozrivý existuje.
Neďaleko Matejoviec rybári vylovili z rieky vyše 700 kusov rýb viacerých druhov. Veľa z nich však ostalo vo vode. Škody zatiaľ nie sú presne vyčíslené. MO SRZ v Poprade podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš