deklarovali, že sa zdržiavajú akýchkoľvek stanovísk k sociálnej politike vlády. Ako pre Korzár uviedla predsedníčka Krajskej rady Odborového zväzu Pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) Anna Kizivatová, k štrajku sa nepripojili ostrou formou ani učiteľky materských škôl, keďže by bolo náročné zabezpečiť deti. "Na väčšine základných škôl mali učitelia pripnuté žlté stužky a prvú hodinu venovali žiakom tak, že im vysvetľovali spoločenskú situáciu a dôvody, prečo sa pripájajú k štrajku. Na iných, najmä stredných školách to riešili tak, že žiaci mali prvú hodinu voľnú a učitelia sa pripojili k štrajku symbolicky," uviedla Kizivatová. Dodala však, že hodinový štrajk v školstve nemá adekvátny efekt. Zmysel by mal len vtedy, keby rodičia museli zabezpečiť svoje deti na celý deň, ako to bolo pri proteste v júni.
Podobne symbolicky sa zachovali aj odborári na Prešovskej univerzite, či v úradoch. Napríklad na prešovskej radnici visel oznam o tom, že zamestnanci vyslovujú súhlas so štrajkom, ale úradníci neobmedzovali stránky a vybavovali ich ďalej. Ani mestská hromadná doprava sa nezastavila. Vodiči v čase od 8.do 9. hodiny mali na uniformách žlté označenia a na trolejbusoch rozsvietili svetlá. Ako nám potvrdil riaditeľ DPMP Peter Janus, ani jeden spoj však nemeškal.
Oslovili sme aj člena predsedníctva OZ KOVO pre východ Slovenska Jozefa Balicu a položili sme mu otázku, či a akým spôsobom sa do štrajku zapojili fabriky. "Nemám zatiaľ hlásenia o počte aktívnych účastníkov štrajku. Tie budú presné až na budúci týždeň. Niektorí sa zapojili ostrou formou, iní len formálne, ale prejavili súhlas so snahou odborových predákov vyjednávať o zlepšení sociálnej politiky tejto vlády." Pripomíname, že išlo o požiadavku zvýšenia minimálnej mzdy, zachovanie tarifného odmeňovania vo verejnom sektore, garantovanie primeraného dôchodku na úrovni životného minima, zníženie vekovej hranice odchodu do dôchodku a podobne.
Podľa našich informácií sa zamestnanci prešovských strojárskych firiem organizovaných v odboroch, ako je Křížik, a. s., Prešov zapojili symbolicky a na 70 percent, vo VAP, s. r. o., Prešov na 60 percent a podobne aj vo Vukove extra, s. r. o. Medzi ľuďmi sme však počuli aj také názory, že odborárom neveria a takéto štrajky nemajú zmysel. Otvorene kritizovali politické ambície prezidenta KOZ Ivana Saktora aj jeho výroky o tom, že by ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny riadil lepšie ako Ľudovít Kaník. Z viacerých úst odznel názor, že odbory musia byť apolitické a pracujúci ľudia nemienia Saktorovi držať chrbát, či prejavovať politickú podporu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš