vyvoláva kritickú situáciu. Najmä po avízach vlády o ďalšom zvyšovaní cien na budúci rok. Väčšina ľudí potichu aj nahlas hromží, veď ako zdôraznil aktivista prešovského Občianskeho združenia (OZ) Ozón XXI a energomanažér Ivan Satvar, ceny energií stúpli šestnásťnásobne, čo sa o mzdách nedá povedať.
"Združenie sme založili aj preto, aby sme pohli s myslením ľudí. Občan musí vyvinúť iniciatívu na zlepšenie svojich životných podmienok. Každý štát má svoju energetickú politiku, ale otázkou je, ako zaťažuje občana. Správcovia síce zo zákona predali ľuďom byty do osobného vlastníctva, ale tí si teraz nevedia pomôcť. Sídlisko III má napríklad už 30 rokov a všetky obytné domy majú technické problémy."
Od teórie k praxi býva spravidla dlhá cesta, no nie vtedy, keď sa stretnú rozhodní ľudia, ktorí si jasne definujú cieľ. Reč je o spomínanom OZ a obyvateľoch bytového domu na prešovskom sídlisku III, presnejšie na ulici Mirka Nešpora. V týchto dňoch sa obyvatelia 48 bytov tohto bloku tešia zo skúšobnej prevádzky osobitnej kotolne, postupného zatepľovania obvodových stien aj schodísk, výmeny okien a balkónov, ale aj rekonštrukcie meracej a regulačnej techniky. Na lešení sa ešte usilovne pracuje, ale je tu predpoklad, že do konca októbra tohto roku budú všetky práce ukončené.
"Zvažovali sme možnosti, ako situáciu s neúmerne vysokými nákladmi na teplo, čo predstavovalo 22 až 26-tisíc korún ročne, riešiť. Presvedčiť nájomníkov a vlastníkov bytov o nutnej zmene prístupu síce nebolo jednoduché, ale podarilo sa a začali sme vypracovávať projekt na nízkoenergetický dom. O podporu sme požiadali Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) SR. To bolo vo februári 2002. Keď sme v apríli požiadali o stavebné povolenie nastal prvý problém. Hlavný dodávateľ tepla, teda Spravbyt, mal pochopiteľne námietky. Tie zamietol aj krajský úrad aj ministerstvo výstavby," povedal nám o prvých krokoch realizácie myšlienky predseda bytovej samosprávy René Polačok.
V tom čase dostali zo ŠFRB odpoveď, že prostriedky už boli vyčerpané a ich žiadosť zamietli. O pol roka ju však predložili znova a tentoraz bola odpoveď priaznivá. Začiatkom roka 2003 teda začali realizovať výberové konania na dodávateľov až sa dopracovali do súčasného štádia. Sú takmer pred cieľom.
Na našu otázku, akú pôžičku im ŠFRB poskytol a kde našli ostatné zdroje, reagoval: "Z fondu sme dostali asi 80 percent nákladov a 20 percent tvorí dodávateľský úver. Ide o 12,5 milióna korún s úrokom 3,3 percenta a splatnosťou v horizonte 20 rokov. Museli sme však splniť tri podmienky a to opraviť systémové poruchy, zatepliť dom a uplatniť zmenu dokončenej stavby, čo je v našom prípade kotolňa. Už v roku 2000 sme investovali do zateplenia a opravy strechy 780-tisíc korún."
Pritom, nie všetci obyvatelia sú vlastníkmi bytov. V 48 bytoch býva 19 vlastníkov a 29 nájomníkov. V tej súvislosti nás zaujímalo, ako budú pôžičku splácať a či sa nebáli rizika záväzku na 20 rokov. Podľa Polačoka, v mesačných zálohových platbách vznikla nová položka a to splátka za pôžičku. V 2-izbových bytoch ide zhruba o 1 600 korún, 3-izbových o 1 900 a 4-izbových 2 300, ale položky za dodávku médií klesli. V skutočnosti sa teda doterajšie platby nezvýšili, s výnimkou 4 bytov. Tam ide o malý nárast.
Autor: Anna KOŠUTOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš