názvom Od praveku po stredovek (nové archeologické nálezy z okolia Kežmarku nielen očami archeológov) ponúka pohľad na unikátne nálezy, ktoré sa kežmarským odborníkom podarilo "vypátrať" za ostatných 6 rokov. Prvá samostatná archeologická výstava je zároveň aj zhodnotením práce archeológov z posledného obdobia.
"Okrem historických nálezov sme do expozície zaradili aj práce žiakov šiesteho ročníka ZŠ D. Fischera, ktorí na hodinách výtvarnej výchovy spracovávali témy z dejepisu. Môžeme tak vidieť, ako si deti predstavujú pravekú jaskyňu a kresby v nej či praveké domy. Na zrnotierke si môžu vyskúšať, ako sa mlelo obilie 4 tisíc rokov pred našim letopočtom, alebo ako sa vŕtali otvory do kamenných sekier, či ako sa kamenné nástroje vyrábali," približuje zámer výstavy jej autorka Marta Kučerová, archeologička kežmarského múzea. Výstava je ideálnym priestorom na výučbu regionálnych dejín.
Expozícia prezentuje aj výskum zaniknutej dediny Scheierberg v katastri Slovenskej Vsi, na jej príbehu deťom vysvetľujú, prečo dediny vznikali, ako zanikali. Odkryli tam základy drevenej obytnej stavby s kamennou podmurovkou a v podstate potvrdili legendu, ktorá hovorila o existencii dediny v tejto lokalite. Medzi ďalšie vzácne nálezy patrí aj hrnčiarska pec z Vrbovského lesíka, útržky púchovskej kultúry v lokalite Jeruzalemského vrchu v Kežmarku i s dôkazmi o deštrukcii hradiska. Z doby bronzovej pochádzajú zas nálezy zo sídliska pri Čenčiciach, neolitické osídlenie potvrdzuje výskum v Stráňach pod Tatrami. "Vykopali sme neolitickú dedinu z čias 5-tisíc rokov p. n. l. s charakteristickými dlhými domami, aké v tom čase ľudia stavali v celej Európe. Potvrdzuje to, že ľudia pod Tatrami žili na rovnakej úrovni, ako kdekoľvek inde," uviedla M. Kučerová.
Medzi exponátmi zaujme aj pästný klin zo Suchej hory z najstaršej doby kamennej, driapadlo z Bušoviec, kamenné štiepané nástroje. Tieto nálezy potvrdzujú prítomnosť neandertálskeho človeka v podtatranskej kotline a povodí rieky Poprad. "Mnohé z nálezov pomohli potvrdiť predpoklad kontinuálneho osídlenia od neandertálskeho človeka až po súčasnosť, podtatranská oblasť teda nikdy nezostala neobývaná," upresnila archeologička.
Vo výstavnej sieni múzea v Kežmarku potrvá atraktívna expozícia do 27. októbra.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš