najväčšej historickej školskej knižnice v strednej Európe. Hoci je budova z roku 1775 národnou kultúrnou pamiatkou, na opravu peniaze nie sú.
"Tento problém je starý možno desať rokov. Potrebujeme v prvom rade odvodniť celý objekt, základy sú vlhké a po múroch sa vlhkosť ťahá vyššie. Až keď sa podarí budovu zbaviť vlhkosti, môžeme sa venovať druhému problému teda fasáde. Sme radi, že pred dvomi rokmi sa nám podarilo vymeniť aspoň strechu a žľaby, keby nebolo tejto opravy, budova by už bola v omnoho horšom stave," uviedol Roman Porubän z evanjelického a.v. farského úradu. Vlastníkom objektu je práve evanjelický cirkevný zbor v Kežmarku.
Opravu strechy Kežmarčania financovali z fondu Pro Slovakia a z peňazí cirkevného zboru. Taký istý model financovania predpokladajú aj pri odvodnení budovy lýcea a oprave fasády. Prvotný odhad nákladov hovorí o sume 3,5 milióna korún. "Zdá sa to veľa, ale treba si uvedomiť, že reštaurátorské práce sú drahé a na fasáde sú nápisy, ktoré chceme zachovať," upresnil evanjelický farár. Podľa jeho slov budova má zatiaľ statiku v poriadku, nebezpečné môžu byť úlomky padajúcej vonkajšej omietky. Kežmarčania už žiadali Ministerstvo kultúry, aby z fondu Pro Slovakia prispelo na projekt odvodnenia a rekonštrukcie fasády. Tento rok im rezort schválil príspevok z fondu v sume 200-tisíc. "Aj to by pomohlo, pretože by sme začali aspoň s odstránením vlhkosti. Na to by sme potrebovali asi pol milióna. Ak by sme tých 200-tisíc z fondu Pro Slovakia naozaj mali, zvyšok už nejako s ťažkou biedou v cirkevnom zbore zoženieme. Ale na účet nám zatiaľ z neho neprišlo nič. Kým nebudeme mať reálne peniaze, nielen sľuby, do opravy sa neopustíme," povedal R. Porubän.
K aktivitám evanjelického cirkevného zboru na záchranu vzácnej kultúrnej pamiatky sa kladne vyjadrilo aj mesto. Sľúbilo, že ak sa opravy fasády rozbehnú, z mestskej kasy dá tento rok 100-tisíc korún. Keďže reálne peniaze na opravu zatiaľ Kežmarčania nemajú, skúšajú ešte alternatívne zdroje, napríklad cez nadácie, sponzorov či prostredníctvom Karpatsko -nemeckého spolku od nemeckej vlády. "Nevzdáme sa, budeme písať projekty, skúšať možno aj predvstupové fondy EÚ," konštatoval R. Porubän.
Kežmarské lýceum malo v minulosti skvelú povesť, študovali tu napríklad P. J. Šafárik, Samo Chalupka či P.O. Hviezdoslav. V súčasnosti budova slúži už len ako verejná knižnica. V svojich zbierkach má 150-tisíc knižných zväzkov.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš