súčasný manažment zavádza reštrikčné opatrenia. Jedným z nich je aj okliešťovanie personálneho stavu. Vedenie nemocnice pritom vychádza z ekonomického auditu, ktorý v júni tohto roku vyhotovila pre nich bratislavká firma.
"Alarmujúci je neobyvyklý pomer počtu zamestnancov ku pacientom. Pri priemernom obsadení lôžok pripadá na jedného pacienta 2,5 zamestnanca. Bežný pomer je však nižší o dvadsať percent," stojí v správe auditora. V čase spracovania ekonomickej analýzy v gelnickej nemocnici pracovalo 220 ľudí, z toho 150 zdravotníkov. "Prednedávnom sme prepustili 18 pracovníkov. Momentálne dvaja sú vo výpovednej lehote a jedna pracovníčka odišla zo zamestnania sama. Chceme sa dopracovať k počtu zamestnancov 180," popísala aktuálnu situáciu v gelnickej nemocnici jej riaditeľka Ing. Erika Gregová.
Okrem toho šetrenie pocítili zdravotníci aj na svojich platoch. "Mzdové náklady sme mesačne znížili z 2 800 na 2 400 tisíc korún. Niektorých zdravotníckov sme preradili do nižšých platových tried. Vývoj mzdových nákladov však nemôžeme veľmi ovplyvniť. Musíme sa riadiť zákonmi a na tarifnú mzdu má predsa každý nárok," vysvetlila E. Gregová. Medzi zásadné zmeny v chode gelnickej nemocnice patria aj zavedené dvoj a trojzmenné prevádzky. Vedenie nemocnice týmto krokom ušetrí na príplatkoch. V minulosti na RTG pracovisku zdravotníci od 14.00 hod do 7.00 hodiny nasledujúceho rána zabezpečovali pohotovostnú službu. Po zavedení dvojzmennej prevádzky však pohotovostná služba začína až o pol dvanástej večer.
"Vyšpecifikovali sme nehnuteľnosti, ktoré by sme mohli odpredať. Ide napríklad o sídlo lekárne na Baníckom námestí. Mohlo by ísť o priamy predaj formou verejnej súťaže," popísala E. Gregová jednu z možností ako nemocnica plánuje zvýšiť svoje príjmy. Okrem toho budú prehodnocovať nájomné zmluvy v prípade jednotlivých ambulancií. Súčasná taxa činí 250 korún na meter štvorcový. "Oslovila som aj mestského právnika, chystáme dodatky k nájomným zmluvám," dodala riaditeľka gelnickej nemocnice. Podobná filozofia - predať prenajať nepotrebné priestory sa týka aj objektu, kde sídli samotná nemocnica. Cieľom je podeliť sa s prípadným nájomníkom o náklady na energie. "Ozvala sa nám evanjelická charita, má záujem o priestory v našej nemocnici. Plánujú u nás prevádzkovať sociálne služby," dodala E. Gregová.
Vedenie nemocnice sa nevyhlo ani prehodnocovaniu využitia lôžok na jednotlivých oddeleniach. Ako povedala E. Gregová momentálne zvažujú, či časť lôžok nevyužijú na doliečovanie pacientov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš