len po 2,5 tony z hektára, čo je 0,45 tony z hektára menej oproti úrode minulého roku. Ešte horšie je to pri repke, ktorú pre jarné mrazy museli vyorať z 81 percent osiatej plochy. Zostalo im len 369 hektárov, ktoré dali iba po 0,63 tony z hektára, čo je dokonca o 1,27 tony z hektára menej, ako v minulom roku. Napriek tomu využívajú pekné počasie končiaceho leta a naorávali pod oziminy aj počas soboty a nedele.
"Z ministerstva pôdohospodárstva sme poľnohospodárom dali dopredu dotácie za mesiace september, október a november, aby mohli založiť úrodu. Je to nóvum, čo ešte nebolo v minulosti," povedal nám riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Bardejove Milan Lenárt a upresnil, že poľnohospodárom teraz rozdelili približne 26 miliónov korún. Aj tak sa však poľnohospodári okresu Bardejov boria s nedostatkom finančných prostriedkov. "Podľa mňa peňazí je stále málo. Keď chceme vstúpiť do Európskej únie a byť aspoň trošku konkurencieschopní, musíme mať viac peňazí," vyjadril svoj názor M. Lenárt.
Na založenie novej úrody teda poľnohospodári okresu Bardejov finančné prostriedky majú. Horšie je to s celkovou starostlivosťou o pôdu, ktorá už trpí znížením dávok priemyselných hnojív, pretože pri nedostatku finančných prostriedkov sa najviac uberá na hnojivách a chemickej ochrane plodín. "Na ornej pôde sa dávky hnojív ešte dajú hodnotiť, ale na lúky a pasienky už priemyselné hnojivá nezvýšia," komentoval M. Lenárt.
Poľnohospodári okresu Bardejov nezanevreli ani na ozimnú repku, už ju zasiali na výmere 1 812 hektárov. Zasiali aj plánovaných 400 hektárov triticale a prvé hektáre ozimín, hoci po zasiati 25 hektároch ozimného jačmeňa nepokračujú v dodržaní odporúčanej výmery 300 hektárov pod túto plodinu. "Odstúpili sme od jeho pestovania. Sklamali sme sa v ňom po dva roky, čo nám úroda nevyšla," zdôvodnil toto rozhodnutie poľnohospodárov okresu M. Lenárt. Okrem toho v okrese už zasiali 50 hektárov ozimnej pšenice, lenže majú ju zasiať na celkovej výmere 3 900 hektárov. Takisto je už v pôde 81 hektárov raže z celkovej výmery 500 hektárov odporúčaných pod túto plodinu.
Súbežne so siatím ozimín prebieha aj zber zemiakov. Hoci túto plodinu v okrese Bardejov voľakedy pestovali na ploche 1 440 hektárov, v dôsledku všeobecne známych príčin ju tohto roku vysadili len na 73 hektároch a pozbierali zatiaľ z 20 hektárov pri predpokladanej úrode od 15 do 20 ton z hektára. "Máme plochy zemiakov veľmi dobré, ale aj priemerné," zdôvodnil takéto rozpätie odhadovanej úrody M. Lenárt.
Tiež pozbierali asi štvrtinu výmery kukurice na siláž, ktorú mali zasiatu na ploche 1 671 hektárov. "Kukurice vyzerajú celkom sľubne, hoci sa zbiera dosť suchá," konštatoval M. Lenárt. Jej úroda sa odhaduje od 35 do 40 ton z hektára. Do zberu kukurice na zrno sa v okrese Bardejov ešte len púšťajú. Zasiata je na ploche 768 hektárov a úroda sa odhaduje približne na štyri tony z hektára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš