poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Vláda schválila návrh zásad novelizácie zákonov ustanovujúcich komory z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorými stanovila kritériá, že „zákonom budú ustanovené len komory regulovaných profesií a komory, na ktoré je prenesený výkon verejnej moci s povinným členstvom."
Ostatné komory, či už profesijné alebo prierezové vláda navrhuje zrušiť s tým, že záujmové skupiny majú právo združovať sa, aby ochránili svoje hospodárske a sociálne záujmy v dobrovoľných združeniach. Damoklov meč zániku v terajšej podobe hrozí okrem SPPK aj Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK) a Živnostenskej komore.
Ministerstvo pôdohospodárstva posunulo už predtým do Legislatívnej rady návrh na zachovanie SPPK, ale s nepovinným členstvom. „Bol to dokonca náš návrh s tým, aby komora mala aj nejaké kompetencie," vyjadril sa pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ (na obr.).
Spokojné s návrhom ministerstva spravodlivosti nie je ani SOPK, ktorej predstavenstvo k tomu vydalo stanovisko. Uvádza sa v ňom: „Vládou SR prijaté Zásady nevychádzali z komplexnosti pôsobenia SOPK v spoločnosti ako celku a postavili ju do polohy lobistickej organizácie podnikateľskej sféry." Ďalej sa v ňom uvádza, že SOPK plní aj funkcie v oblasti medzinárodného obchodu pri overovaní pôvodu tovaru a skutočnosti dôležitých v medzinárodnom obchode, vydáva ATA karnety, potvrdení o vzniku udalosti „vis major", venuje sa overovaniu konzulárnych faktúr, či spracovávaním dokumentov pre vývoz. Významnou súčasťou SOPK je činnosť jej Rozhodcovského súdu, ktorý rieši spory vznikajúce v hospodárskom a obchodnom styku. Veľká časť týchto prípadov má medzinárodný prvok. „Spochybnenie doteraz podpísaných rozhodcovských doložiek v kontraktoch a príslušnosti tohto súdu by viedlo k právnej neistote a poškodilo by kredit Slovenska ako legislatívne stabilnej krajiny," dodáva sa v stanovisku SOPK. Tá je najstaršou komorovou inštitúciou s viac ako 150-ročnou históriou a zatiaľ zažila len jeden pokus o likvidáciu. Stalo sa tak v roku 1949 v procese znárodňovania, keď ju ako inštitúciu kapitalistického charakteru zrušili. Lenže aj vtedajší režim vzhľadom na negatívne medzinárodné dôsledky v oblasti zahraničného obchodu a verejnoprávnej pozície vo vydávaní dôležitých medzinárodných dokumentov musel jej činnosť po niekoľkých mesiacoch obnoviť.
Predsedovia spomínaných komôr sa zídu dnes na pravidelnej Rade predsedov a zaujmú spoločné stanovisko aj k snahe vlády zrušiť ich inštitúcie v terajšej podobe. „Sú názory, že je to cielený zámer, aby sa zlikvidovala aj posledná opozícia," uviedol J. Hanudeľ a dodal: „My neustále bojujeme o prežitie poľnohospodárstva, obhajujeme jeho záujmy v hospodárskej a cenovej politike a pracujeme aj v oblasti informatiky." Na mysli mal informácie, ktoré poľnohospodári a potravinári potrebujú pri vstupe Slovenska do Európskej únie.
Vzhľadom na zahraničné skúsenosti J. Hanudeľ tiež nevidí dôvod na takýto postup vlády: „Ani v jednom okolitom štáte takéto kroky nerobia a komory nerušia. Tie sú aj v európskom spoločenstve, tak neviem, prečo by mal náš štát byť výnimkou. Také niečo je absurdum."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš