postupne pretransformovať na akciové spoločnosti, alebo neziskové organizácie. Aj preto ich štát vlani postupne oddlžoval. Fakultné nemocnice mali podľa pôvodného návrhu ostať pod správou rezortného ministerstva. Odrazu padol návrh, aby aj tie v roku 2004 prešli pod správu VÚC.
Župani majú s nemocnicami a poliklinikami už teraz dosť starostí a fakultné nemocnice, spravidla poriadne zadĺžené, im doslova vyvolali vrásky na tvári. Nehovoriac o navrhnutom spôsobe financovania. Kapitálové výdavky bude totiž nemocniciam aj naďalej rozpisovať ministerstvo, zvyšok bude prúdiť zo zdravotných poisťovní, presnejšie z poplatkov občanov.
"Nemáme predstavu ako fungujú zdravotné poisťovne, v našom prípade najmä Všeobecná zdravotná poisťovňa. Nemáme ani žiadne páky na dohľad toku financií, rozhodli sme sa preto požiadať ministra zdravotníctva, aby v rámci novelizácie zákona o zdravotných poisťovniach platilo ustanovenie, aby v dozorných orgánoch VšZP bol jeden zástupca regionálnej samosprávy," uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík na okraj záverov konferencie predsedov VÚC v súvislosti s kompetenciami v oblasti zdravotníctva.
Chudík vyslovil želanie, aby ministri financií a zdravotníctva mali pravdu v tom, že v roku 2004 budú vytvorené predpoklady na to, aby sa nemocnice v správe VÚC dostali s dlhmi na nulu.
"Do nemocníc už nebudú prúdiť kapitálové investície a to vyvolá problém a stratu inde. Preto mám skôr pochybnosť, ako presvedčenie, že sa dostanú na nulu. Som toho názoru, že nový cenový výmer v zdravotníctve neporiešil problémy nemocníc tak, ako sa hovorilo. Uvidíme, čo prinesú ďalšie zákony, vrátane liečebného poriadku," dodal predseda PSK.
Pripomíname, že zavedenie poplatkov za zdravotnícku starostlivosť vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove znamenalo podľa posledných údajov z júla tohto roku zhruba 400-tisíc korún. Ide o obnos za jeden mesiac a podľa slov riaditeľa a zároveň poslanca NR SR Petra Biroša sa mal využiť na skvalitnenie kultúry stravovania a zvýšenie štandardu sociálnych zariadení. Podľa Biroša sa tiež znížila spotreba zdravotníckych služieb zhruba o 10 percent. Pritom pri mesačnom rozpočte FNsP, čo je 80 až 85 miliónov korún a po spojení s psychiatrickou nemocnicou, ktorá fungovala samostatne až do začiatku júla, sa s počtom lôžok 1 560 zaradili medzi najväčšie zariadenia na Slovensku. Poplatky od pacientov v takom kolose vyznievajú ako slza do mora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš