reakciou na kroky vlády, ktoré ovplyvnili sociálnu situáciu pracujúcich. Mal na mysli zvyšovanie cien energií a následné zvýšenie spotrebnej dane.
Zdôraznil, že situácia v regiónoch je rôzna a na východe Slovenska už dlhodobo nepriaznivá. Pre ilustráciu dodal, že priemernú mzdu v SR, čo je 13 500 korún, dosahuje v Prešovskom kraji len jeden z 13 okresov a v Košickom kraji tri. Vychádzajúc z údajov Štatistického úradu SR aj vlastných prieskumov Balica argumentoval, že z priemernej mzdy zárobkovo činný občan zaplatí 1 700 korún odvody, 4-tisíc za nájomné, 1 300 za ďalšie poplatky súvisiace s bývaním, vrátane telefónu a zhruba 1 500 korún na dopravu. Z priemerného platu, ak ho však má, čo nie je na východe pravidlom, mu ostane 4 970 korún. Ak si na stravu vyčlení denne 100 korún, čo je krajná hranica, na ostatné výdavky mu ostane necelých 2-tisíc korún.
"Ľudia nechcú milodary, ale možnosti, aby mohli pracovať a dostávať slušnú mzdu. Na východe je však už dlhodobo takmer nulový trh práce, nízke mzdy a životná úroveň sa stále znižuje. Pritom už teraz sa avizuje ďalšie zvyšovanie cien. Plyn stúpne o 41 percent, čo je zhruba 330 korún, elektrina o 7 percent, teda o 70 korún, teplo o 4,5 percenta čo je 64 korún, vodné a stočné zhruba o 84 korún. Summa summarum sa náklady jednej rodiny zvýšia o 550 korún v byte a v rodinnom dome o 950 korún. To ešte nehovoríme o zvýšenom DPH, čo sa odrazí v cene všetkých tovarov a služieb. Ide aj o ďalšie obmedzenia v súvislosti so zmenou vyplácania dávok nemocenského, keď za prvé tri dni PNS-ky sa bude uhrádzať 18 percent mzdy, čo je asi 40 korún za deň," argumentoval Balica.
Pripomenul, že vláda odmietla rešpektovať názory sociálnych partnerov, preto Konfederácia odborových zväzov (KOZ) začala organizovať celoslovenský výstražný štrajk, ako výraz nespokojnosti s doterajším dialógom.
"Uskutoční sa 26. septembra v čase od 8.00 do 9.00. hod. Stane sa tak po prvý raz od roku 1989. Bude legálny a v súlade s Ústavou SR, teda akékoľvek postihy voči štrajkujúcim by boli nezákonné."
Balica dodal, že podporu štrajku odhlasovala drvivá väčšina predsedov základných organizácií, ktorých je v Prešovskom a Košickom kraji celkom 60. Hlasovania za štrajk sa zdržal len jeden predseda. V týchto dňoch ešte doťahujú organizačné pokyny, vrátane rokovaní so zamestnávateľmi a odborármi v podnikoch.
"Aj zamestnávatelia sú nespokojní s dialógom. My ich chceme osloviť v tom zmysle, aby v čase štrajku vyhlásili výluku, prípadne zvolíme iné formy. Chceme dosiahnuť, aby štrajk nepoškodil ekonomiku, ani podnikateľov."
Podpredseda Rady OZ KOVO a hlavný vyjednávač Anton Mifka zdôraznil, že ak vláda nebude rešpektovať názory sociálnych partnerov, keďže podľa neho tripartita momentálne nefunguje, odbory začnú organizovať petíciu za predčasné parlamentné voľby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš