na problémy, s ktorými zápasia. Masovo tiež vyslovili nesúhlas s návrhom zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, stavovských komorách a ďalších doplnkoch z dielne ministra zdravotníctva.
Väčšina z nich totiž prijala princípy komory a povinné členstvo v nej ako cestu k skvalitneniu práce, vzdelávania, ale aj akceptácie ich profesionality v zahraničí. Povinné členstvo v komore totiž platilo len od vlaňajšieho augusta a už o niekoľko mesiacov prišiel návrh, aby členstvo nebolo povinné. Časť stredného zdravotníckeho personálu, ktorá aj vlani prezentovala, že členstvo v komore ich zaťažuje to možno aj privítala. Prezidentky regionálnej komory SKZSaPA Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Márie Juščákovej sme sa preto opýtali na dôvod nejednotnosti názoru. Respektíve, či išlo iba o nesúhlas s členskými poplatkami, na ktoré sa napokon odvolával aj minister Rudolf Zajac. "Keď vstúpil zákon do platnosti, niektoré skupiny sestier, ktoré neboli členkami komory, odmietali povinnú registráciu. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale podľa mňa dôvodom neboli poplatky. Skôr povinnosť vzdelávať sa a preukazovať spôsobilosť pri výkone povolania." Pritom, pri prvej registrácii sú náklady 1 500 korún a tie už majú za sebou a ročný členský príspevok je v sume 340 korún. Poznamenala, že komora doteraz fungovala predovšetkým ako partner pri vyjednávaniach či už na úrovni nemocníc, alebo ministerstva zdravotníctva. Napokon, nie je žiadnym tajomstvom, že štátne orgány, ba aj súdy sa musia zaoberať aj množstvom sťažností zo strany pacientov. Aj vtedy sestry zastupuje komora, pričom podáva odborné stanovisko k problému, ktoré by úradník nemohol zaujať.
Členka rady SKZSaPA Iveta Lazorová na zhromaždení pred prešovským DJZ zdôraznila aj fakt, že zdravotné sestry síce majú široké pole pôsobnosti, ale doteraz ich veľmi nevyužívali. Zväčša pôsobili v pracovno-právnom vzťahu ku konkrétnemu zariadeniu. Otvárajú sa však aj také možnosti ako je komunitné ošetrovateľstvo, domovy domácej ošetrovateľskej starostlivosti, samostatné poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti formou licencie, čiže samostatný výkon povolania. "S nimi však ruka v ruke kráča registrácia. Bez nej nie je možné garantovať kvalitu starostlivosti a komora ako stavovská organizácia musí mať dohľad nad výkonom povolania," uviedla na okraj presvedčenia, že všetky praktické pripomienky by mali byť zapracované do zákona a to detailne. Pripomenula, že sa to netýka len 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku, ale majú vplyv na každého, aj potencionálneho pacienta.
Jej slová potvrdila aj poslankyňa PSK a prodekanka Fakulty zdravotníctva v Prešove Štefánia Andraščíková na základe svojich osobných aj profesionálnych skúseností. "Všade vo svete sú strední zdravotnícki pracovníci chránení a majú garantovaný svoj status v spoločnosti, preto sa aj vy zomknutie do jedného šíku a organizujte sa v komore. Transformáciu zdravotníctva aj kroky, ktoré ešte prídu budeme musieť akceptovať, ale nesmieme sa dať zahnať do ofsajdu. Naopak, musíme otvorene hovoriť o zdravotnej politike tohto štátu."
Zdravotníckeho personálu sa dotkne aj novela zákona o štátnej a verejnej službe, presnejšie zrušenie tarifných platov. V tej súvislosti sme sa regionálnej prezidentky komory Márie Juščákovej opýtali, ako sa ich táto zmena dotkne. "Riaditelia nemocníc už dlhodobo nemajú dosť zdrojov. Ak nebudú platiť tabuľky, nebude sa na čo odvolávať a teda musíme počítať so znižovaním platov, nie zvyšovaním," povedala nám a podotkla, že je to smutná perspektíva pre ľudí, ktorí v zdravotníctve pracujú už desiatky rokov. Ona sama má už 30-ročnú prax.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš