predstáv. "Finančná komisia žiada, aby bolo vyvinuté väčšie úsilie na napĺňanie príjmovej časti rozpočtu," tlmočil stanovisko komisie jej predseda, poslanec Ján Dobrovič.
"Ide o to, že sa neplní najmä daň z príjmov právnických osôb," vysvetľoval primátor Róbert Oros (na obr.), pričom dodal, že najväčšia veľkošarišská fabrika - pivovar Šariš - odviedla vlani nadmieru vysoké dane, a "očakávali sme, že tak bude aj tento rok".
Čísla hovoria jasne. Pri daňových príjmoch sa rátalo so sumou takmer šestnásť miliónov, za pol roka sa naplnilo cez sedem miliónov, teda 44,3 percentá. Nedaňové príjmy vykazujú takmer 38-percentné plnenie, čo znamená 380-tisíc korún, granty a transfery sú naplnené nadpolovične (asi 55 percent), čo predstavuje sumu vyše deväť miliónov korún. Bežné príjmy spolu boli plnené na 49,15 percenta. Kapitálové príjmy sú plnené na 5,71 percenta z plánovanej sumy 16,4 milióna korún.
Kým plnenie príjmov päťdesiatpercentnú hranicu neprekročili, výdaje áno. Rozpočet na bežné výdavky ráta so sumou približne 10,8 milióna korún, za pol roka sa minulo 58,35 percenta, teda vyše 6,3 mil. Pri kapitálnych výdajoch sa minulo osem miliónov z plánovanej sumy 16,4 mil., teda 48,87 percenta.
Celkovo to teda znamená, že kým mesto minulo viac peňazí než plánovalo, zarobilo ich menej. Najhorším ukazovateľom je daň príjmov z právnických osôb, ktorá sa šesť mesiacov plnila len na 34 percent.
"Bol by som rád, keby si, pán primátor, povedal, či je potrebné a ako korigovať príjmovú a výdajovú časť rozpočtu," nabádal na rozpočtové opatrenia poslanec Mikuláš Drab v súvislosti s tým, že nožnice medzi plnením príjmovej a výdajovej časti sa rozťahujú.
Poslanci napokon správu o plnení rozpočtu zobrali na vedomie a neuložili zvláštne rozpočtové opatrenia. Primátor predpokladá, že mesto uzavrie hospodársky rok s vyrovnaným rozpočtom. V súvislosti s rozpočtom bola otvorená aj téma ešte stále nedostavanej bytovky na Hviezdoslavovej ulici. Okrem iného aj preto, že naplánované kapitálové príjmy sa dajú čerpať až po kolaudácii. Mesto Veľký Šariš chce byty po ich dokončení predať. "Keď už nevieme dostať 50-percentnú štátnu dotáciu, je pre nás nezaujímavé ich prenajímať, preto došlo k myšlienke odpredaja," dôvodil primátor. Problémom však je, že o ne nikto neprejavil záujem, až na jednu žiadosť a pár informačných telefonátov na radnicu. "Z čoho pramení nezáujem, či je to vo vysokej cene za meter štvorcový, ako hovoril pán Dobrovič, alebo v niečom inom, to neviem. Možno by stálo za úvahu hoci ísť do straty, s tým, že cena za meter štvorcový nebude 18 a pol tisíc, ale 16 a pol tisíc. Čo bude šťastnejšie, či zotrvať na pôvodnej cene a čakať, alebo ju znížiť a predať? Sám na to neviem odpoveď. Niekedy je aj bolestná strata lepšia ako neriešenie problému," uviedol viceprimátor Štefan Hanigovský. M. Drab ho doplnil, že "akonáhle sa nabaľuje čas, vždy sa to odrazí na predražení". Podľa primátora však v súčasnosti ceny bytov v Prešove a v okolí neustále rastú, takže verí, že sa mestu napokon podarí jednotlivé nové byty odpredať.
Mestské zastupiteľstvo hodnotilo aj polročné finančné výsledky Bytového hospodárstva a Podnikateľskej činnosti mesta. Čísla príjmov a výdajov Bytového hospodárstva sa pohybujú okolo predpokladanej úrovne 50 percent. Pri Podnikateľskej činnosti mesta sa rátalo s celkovými výnosmi 5,58 mil., za šesť mesiacov dosiahli 1,57 milióna korún, teda 28,13 percent. Náklady dosiahli výšku 38,4 percenta, teda 2,13 z 5,55 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš