poslednej barónky z kaštieľa v Strážkach prezentujú diela amatérskeho výtvarníka Petra Purdeša zo Strážok.
"Zaujímavá je aj cesta, ako sa autor dostal k maľovaniu. Bol ešte školák, keď ho očaril učiteľov výklad o tom, prečo je Kriváň krivý. Ponáhľal sa rýchlo domov, aby si príbeh mohol nakresliť. Učitelia si jeho talent všimli. Profesionálne sa však maľovaniu nevenoval, stal sa pedagógom. Učil aj v Strážkach a práve tu sa zoznámil s barónkou Czóbelovou, spájalo ich 33-ročné priateľstvo. Denne k nej chodil, počúval jej príbehy a snažil sa ich načrtnúť. Neskôr sa náčrty premenili na maľby," uviedla lektorka Múzea J. M. Petzvala Lucia Bachledová.
Život barónky Margity Czóbelovej sa viaže ku kaštieľu v Strážkach. Tu sa narodila v roku 1891 a ako posledná držiteľka rodu aj zomrela v roku 1972 ako 82-ročná. Ako neter slávneho maliara Ladislava Mednyánskeho bola obdarená výtvarným talentom. Keď mala 25 rokov, strýko jej dával základy techniky maliarstva. Neskôr sa jej to zišlo. Hoci neabsolvovala nijaké školy, rodinná tradícia spôsobila, že plynne rozprávala šiestimi jazykmi. Domáci spomínajú, že nemala problém dohovoriť sa slovensky, aj keď doma rozprávala prevažne nemecky. Po tom, ako štát kaštieľ skonfiškoval, zostala v ňom bývať, ale napriek šľachtickému titulu biedila. "Štát jej vymeral dôchodok 170, neskôr 500 korún. Keďže ju domáci obyvatelia mali radi, starali sa o ňu, pomáhali jej. Aby prežila, rozdávala svoje obrazy a za to dostala trochu jedla. Drahé kryštálové lustre z kaštieľa darovala kostolu, podobne aj svoju maľbu krížovej cesty. Posledné roky života strávila v opatere dcéry svojej pôvodnej kuchárky, táto pani dodnes žije v Strážkach," spomína na životné osudy húževnatej barónky lektorka Múzea.
Zaujímavý životný príbeh ženy zobrazujú aj maľby Petra Purdeša. Na výstave sú aj fotografie barónkiných obrazov z rôznych súkromných zbierok. "Výstava je atraktívna, má vysokú návštevnosť, najmä domáci si radi zaspomínajú na obľúbenú barónku, ale téma priťahuje aj turistov, ktorí sa zaujímajú o históriu kaštieľa v Strážkach," hovorí L. Bachledová. Podľa jej slov s nápadom usporiadať výstavu prišiel sám výtvarník P. Purdeš. Jeho zámerom bolo zviditeľniť kaštieľ v Strážkach a upozorniť na pohnutý osud jeho pozoruhodnej obyvateľky.
Výstava, ktorá prezentuje okolo 50 diel, bude sprístupnená do konca septembra.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš