pomiešanej so soľankou a svoje môžu urobiť aj povrchové prívaly. Tie by mohli neodvratne ohroziť národnú kultúrnu pamiatku svetového významu, solivarský Gápeľ. Na nebezpečenstvo, ktoré napokon hrozí aj ľuďom bývajúcim na Solivare a Sekčove, lebo poškodenie podložia by mohlo ohroziť ich rodinné domy, vrátane komunikácie, upozornili Solivarčania aj petíciou, ktorú doručili na Úrad vlády SR.
Zhruba pred mesiacom sme v našom denníku informovali o úsilí štátu odvrátiť hrozbu zničenia pamiatky, ako aj ekologickej havárie. Pripomíname, že správcom celého areálu starého Solivaru je Slovenské technické múzeum (STM) Košice, ktoré síce o probléme vedelo, ale nikdy nemalo dosť prostriedkov na sanáciu šachty. Keď podľa vyjadrenia odborníkov začala reálne hroziť havária, pričom sa hovorilo o horizonte troch až šiestich mesiacov, Ministerstvo kultúry SR požiadalo vládu o vyčlenenie 6 miliónov korún na sanáciu šachty Leopold, ale hrubé odhady na základné práce sa pohybujú na úrovni 15 miliónov.
Zaujímalo nás preto, ako ďaleko sú prípravné práce a oslovili sme riaditeľa STM Eugena Labaniča. "Pokúsili sme sa riešiť situáciu cez Vládu SR a to mimoriadne promptne. Garantujem, že začneme vykonávať sanačné práce s plnou vervou tak, aby sme to stihli ešte tohto roku. Už čoskoro začneme zasypávať šachtu do určitej výšky zo zdrojov, ktoré sme získali v rámci rezortu kultúry." Zdôraznil, že tu ide aj o záchranu okolia, aby sa kopec smerom ku ceste, na ktorom sú rodinné domy neprepadol. Netajil však, že k dispozícii nie je celý objem potrebných nákladov, ale budú rokovať s dodávateľskými firmami o tom, aby za vykonané práce mohli doplatiť na budúci rok. Verejná súťaž na dodávateľa sa z dôvodu havarijného stavu zrealizuje v skrátenej lehote.
Počas tohtoročného dňa baníkov sme oslovili aj generálneho riaditeľa Solivarov, a. s. Prešov, Michala Farbakyho a opýtali sme sa na jeho názor v súvislosti s možným riešením problému. "S takým, ako bolo doteraz prezentované nesúhlasím. Pri troške snahy by sa to dalo riešiť aj ináč, ako radikálne zasypať, zbúrať. Väčšina našich riešení je bohužiaľ taká, že keď niečo nejde ľahko, tak to zbúrame, zlikvidujeme. Pritom je to tak významná historická pamiatka, že by si od správcu zaslúžila väčšiu pozornosť, ako sa jej teraz dostáva."
Na našu otázku, či podľa jeho názoru nehrozí ekologická havária a či je ešte čas hľadať iné riešenia, odpovedal, že niečo hrozí, ale netrúfol si presnejšie definovať čo a v akej forme. Nemal totiž informácie o tom, ako dopadli geologické prieskumy.
Poznamenal tiež, že od roku 1976 areál nepatrí Solivarom, ale pod správu Ministerstva kultúry SR, presnejšie STM. Keď sme sa opýtali, či sa Solivary, keďže majú potrebnú technológiu na odčerpanie soľanky zo šachty aj odborníkov na tieto práce, budú na sanácii podieľať, Frabaky reagoval: "Prečo by mali. Boli nejaké rokovania, ale nie o participácii na záchrane tohto unikátneho diela. Že by boli z našej strany urobené nejaké závery typu, ideme do toho, o tom neviem. Áno, sme ochotní sa na tom podieľať, lebo náš odborný potenciál je niekoľkonásobne vyšší ako potenciál múzea. Nebránime sa tomu, veď sme solivarníci, ale nech nám štát dá areál do správy, alebo prešovskému Krajskému múzeu. Terajší stav nie je férový."
Podľa argumentácie riaditeľa STM Labaniča, všetko mohlo byť inak, keby bývalý manažment Solivarov nebol zanedbal a zdevastoval starý banský areál. Ako zdôraznil, nechali tam hrdzavé čerpadlá, potrubie, ktoré nesmie byť v soli a podobne. Za iných okolností mohlo byť všetko jednoduchšie. "Keď sme ich žiadali o spoluprácu, odmietli nás, hoci sme im ponúkali partnerstvo, aby to bolo spoločné dielo. Mrzia ma také postoje, lebo riaditeľ sa nikdy rokovania nezúčastnil. Inak to neviem nazvať, ako podpichovanie. Národnú pamiatku nemôžu v žiadnom prípade spravovať, to môže len štát. Viete, otázkou je načo to chcú do svojej správy. Ako pamiatku, alebo na podnikanie?"
Keď sme sa opýtali, či zasypanie šachty je naozaj jediným riešením, Labanič reagoval, že obnovovať ju, vrátane novej výdrevy nemá zmysel. Stálo by to priveľa miliónov. Podľa jeho slov, spevnenie podložia a sprístupnenie niekoľkých podlaží šachty Leopold zatiaľ musí stačiť. "V týchto dňoch budem znova rokovať so zástupcami ministerstva životného prostredia. Chceli sme dosiahnuť to, aby šachta Leopold bola vyhlásená za staré banské dielo. V tom momente, by spadala do opatery tohto ministerstva a možno by sa našli prostriedky aj na iné riešenie. Žiaľ, nie je to možné, lebo šachta má podľa rezortu svojho nástupcu a tým sú Solivary Prešov. Tie si však umývajú ruky a nástupníctvo odmietajú. Chcem sa ešte raz pokúsiť o hľadanie riešenia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš