Východoslovenského múzea putuje po múzeách už tretí rok, Poprad je jej treťou domácou zastávkou.
Výstava, ktorú autorsky pripravila odborná pracovníčka Východoslovenského múzea Mária Ginelliová (na snímke) predstavuje galvanoplastiky liturgické i úžitkové, vzácne zlatnícke práce podľa originálov z 9. až 17. storočia. "V našich zbierkach máme množstvo exponátov, nie všetky sú originálmi. Aj názov výstavy som volila ako otázku. Často totiž na prvý pohľad nielen laik, ale ani odborník nerozozná, či ide o originál, alebo jeho kópiu. Pre múzejníkov sú cenné aj kópie, pretože sú autentickými dokladmi doby. Aj z dôvodu bezpečnosti je niekedy vhodnejšie mať kópiu, ako originál," uviedla M. Ginelliová.
Výstava predstavuje aj fyzikálno-chemický proces galvanizácie, ktorý bol v 19. storočí najrozšírenejšou metódou zhotovovania umelecko-remeselníckych predmetov. "Je pozoruhodné, že galvanoplastický postup je dávno na ústupe, používa sa maximálne tak v priemysle. Možno by bol zaujímavý jeho návrat do umelecko-remeselných sfér," dodala kurátorka výstavy.
Kolekciu galvanoplastík získalo košické múzeum na začiatku 20. storočia, verejnosť ju po prvý raz videla v roku 1903. Po sto rokoch sa teda vracia späť k ľuďom. Výstava v Poprade je zložená z dvoch stoviek exemplárov, je medzi nimi aj kópia vzácneho zlatého pokladu zo Sinnicolau Mare z Rumunska, nie je však kompletná, obsahuje len 13 kusov z 23 galvanoplastík. Cenné sú tiež reliéfne galvanoplastiky plakiet z dielne významného renesančného umelca P. Flotnera.
"Po desiatich rokoch je toto prvá spoločná výstava s Východoslovenským múzeom. Otvárame ju pri príležitosti dní Európskeho kultúrneho dedičstva," uviedla riaditeľka Podtatranského múzea v Poprade Magdaléna Bekessová. Výstava potrvá do 5. októbra.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš