zhromaždenie pred prešovským DJZ. Zhruba stovka účastníkov z Prešova, Sabinova, Vranova nad Topľou, Humenného, Bardejova, Starej Ľubovne a Kežmarku tak prostredníctvom svojich rečníkov chcela dať verejnosti na vedomie svoj názor na navrhovaný zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, stavovských organizáciách a ďalších zmenách a doplnkoch z dielne ministerstva zdravotníctva.
Nepočetnú účasť prezidentka regionálnej komory Mária Juščáková (na obr.) pripisovala aj istým obavám o stratu zamestnania. "Z viacerých okresov sa mi telefonicky ozvali, že ich zariadenia nechcú uvoľniť, lebo ide o štrajk, alebo protestné zhromaždenie. Nie je to tak. Konečne by sme sa mali zjednotiť a povedať svoj názor. Nie je možné, aby sme sústavne bojovali o svoju existenciu, o prax, vzdelanie a sotva niečo nadobudneme, hneď príde iné nariadenie a finančné ohodnotenie je stále na rovnako nízkej úrovni."
Pripomenuli si navzájom, že status zdravotnej sestry v spoločnosti nie je dostatočne ohodnotený. Často pracujú v zložitých podmienkach náročných na psychiku, vystavené možnej infekčnej nákaze, strachu a obavám pacientov, zlej nálade lekárov a pod stálym tlakom okolností v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach. Keď stavovské komory vlani v septembri vznikli a prispôsobili sa ich požiadavkám aj povinnému členstvu, čím vytvorili 4-tisícovú základňu, zrazu sa má ich postavenie zase zmeniť. To, čo museli dokázať pri prezentovaní odbornej a etickej spôsobilosti vraj zrazu stratilo svoj význam.
Juščáková pred zhromaždenými prezentovala, že všetky stavovské komory tento návrh zákona odmietajú ako celok a svoje oficiálne pripomienky predložili rezortnému ministerstvu. Ide totiž o to, že povolanie zdravotnej sestry a pôrodnej asistentky patrí do kategórie regulovaných povolaní. Návrh zákona podľa Juščákovej bezdôvodne smeruje k dvojakým podmienkam. "Inak je posudzovaná etická a odborná spôsobilosť zdravotníckeho pracovníka vykonávajúceho povolanie ako nezávislú prax a inak pracovníka v pracovno-právnom vzťahu. Dohľad nad odbornou a etickou spôsobilosťou pri výkone povolania v návrhu zákona neexistuje," vysvetlila argumentujúc, že zdravie a život pacienta majú byť chránené iba formálnym zápisom do niekoľkých zoznamov, pričom ani nie je jasné, kto bude tento zoznam viesť a aktualizovať. Úplne tiež absentuje úprava registrácie zdravotníckeho pracovníka v stavovskej organizácii, čo nepochybne vyhovuje tým skupinám, ktoré nemajú záujem vykonávať povolanie na dostatočnej odbornej úrovni. Pacient pritom nedokáže posúdiť, či ho ošetruje eticky aj odborne spôsobilá osoba, preto zdôraznila nutnosť registrácie aj možnosť verejnosti nahliadnuť do registra.
Za Regionálnu komoru stredných zdravotníckych pracovníkov v Prešove, vyjadrila stanovisko členskej základne k návrhu zákona v súvislosti s postavením laborantov, asistentov, technikov a fyzioterapeutov, Marta Fabuľová. „Na základe tohto návrhu by mali byť títo pracovníci od januára 2004 posunutí pod živnostenský zákon, konkrétne pod takzvanú viazanú činnosť. Najneskôr do konca roku 2004 by sa mali pretransformovať na neziskovú organizáciu, ktorej vznik sa riadi osobitným predpisom. Nesúhlasíme s tým, aby došlo k takej dehonestácii ich zdravotníckeho povolania. Takým spôsobom sa úplne zmení, alebo úplne zanikne systém ich vzdelávania, pritom ich práca pri diagnostikovaní je rovnako dôležitá, ako práca sestry, alebo lekára. Žiadame preto o zásadné prepracovanie návrhu zákona a akceptovanie pripomienok komory."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš