rozhodnutia, ktoré učinil v roku 1993 vtedajší primátor Jozef Juhász spolu s mestským zastupiteľstvom.
Krajský úrad v Košiciach má k dispozícii dva milióny korún, ktoré plánuje investovať do objektu. O tom, že opravy sú nutné ako soľ, svedčí aj stanovisko Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi. A tu nastáva problém, ktorý v slovenskom školstve zrejme nemá obdobu. "Ak sa situácia nevyrieši, peniaze budeme musieť vrátiť štátu," hovorí vedúca odboru školstva na krajskom úrade Mgr. Helena Jeníková. Spomínané vedenie mesta v roku 1993 totiž objekt založilo v prospech vtedajšej Priemyselnej banky. Na dôvažok, tento majetok nebol mestský, ale štátny. Mesto teda dalo súhlas na založenie budovy, ktorá mu nepatrila.
"V budove sú vlhké steny, padá tam omietka, strecha je deravá, keď prší zateká do tried. Terajší technický stav v objekte ohrozuje bezpečnosť žiakov a učiteľov," popisuje aktuálnu situáciu v škole riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi MUDr. Elena Gajdošová. Za pravdu jej dáva aj riaditeľka školy Mgr. Helena Katonová. Ako nám povedala, za daždivého počasia im voda steká po stenách, musia ju zachytávať v nádobách. Budova je štátnym majetkom, jej správcom jej Okresný úrad v Gelnici. Krajský úrad, ktorý prerozdeľuje financie, síce peniazmi potrebnými na opravu disponuje, nebude však investovať do budovy, na ktorého liste vlastníctva je zatiaľ bremeno záložného práva.
O ručenie požiadal mesto začiatkom 90-tych rokov gelnický podnikateľ, ktorý od vtedajšej Priemyselnej banky čerpal úver vo výške 6 miliónov korún. S vtedajším gelnickým primátorom J. Juhászom sa nám nepodarilo spojiť a jeho zástupkyňa Mária Maťašovská sa nám odmietla k celej situácii bližšie vyjadriť. "S návrhom ručiť podnikateľovi mestským majetkom prišiel primátor a poslanci to odsúhlasili," bolo jediné, čo bola ochotná prezradiť. Ani dvaja Gelničania - Alexander Jovan a Ing. Ján Blaškovan, ktorí v tomto období sedeli na poslaneckých stoličkách, si nevedeli spomenúť na okolnosti vtedajšej situácie v rokovacej miestnosti. Tí si dokonca nevedia ani vybaviť ani to, ako hlasovali.
Zvrat v situácii nastal v roku 2001. Pri podpisovaní jednej zo zmlúv medzi mestom a špeciálnou základnou školou našli pracovníčky mestského úradu v príslušných písomnostiach zádrheľ a celú vec podstúpili krajskému úradu. Ten zistil, že ide o štátny majetok a mesto preto vôbec nemalo právo nim disponovať.
Okresný súd v Spišskej Novej Vsi rozhodol, že objekt školy je štátnym majetkom. "Rozsudok znel, že ťarcha na majetok bola uvalená neprávom. Okresný úrad ako správca musí požiadať o formálny výmaz záložného práva. Až potom môžeme investovať spomínanú sumu - dva milióny korún," dodáva H. Jeníková. Ako nás informovala vedúca finančného oddelenia na gelnickom okresnom úrade Ing. Mária Školníková, v uplynulých dňoch už požiadali katastrálny úrad o tento úkon a momentálne čakajú na odpoveď.
Daždivé jesenné počasie a blížiaca sa zima však vyostruje situáciu. Na jej zmiernenie príde z kraja do Gelnice aspoň 50-tisíc korún. "Strechu aspoň na niektorých miestach zaasfaltujeme, aby nám nezatekalo do miestnosti," hovorí H. Katanová. Na pretras prišlo aj možné sťahovanie. Ak sa situácia nevyrieši, 43 žiakov z Hnileckej doliny bude možno dochádzať za vzdelaním do neďalekých Prakoviec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš