Korzár logo Korzár Spiš

Solivarníci považujú uplynulý banícky rok za úspešnejší

Prešov - Solivarníci na pôde prešovského PKO hodnotili uplynulý banícky rok. Mimochodom, ten sa ráta od 1.septembra 2002 do 31.augusta 2003. Podľa

slov generálneho riaditeľa Solivarov, a. s. Prešov Michala Farbakyho (na obr.), bol úspešnejší, ako ten uplynulý. Pred novinármi neskrýval, že terajších 225 zamestnancov viac zaujíma rast mzdy, ako fakt, koľko soľanky vyťažili, či koľko soli a vedľajších výrobkov vyviezli na domáci a zahraničné trhy. "Podarilo sa nám zvýšiť priemernú mzdu, mimo manažmentu, na 17 890 korún, čo je oproti minulému roku nárast o 2 820 korún. Myslím si, že môžu byť spokojní s tým, čo svojou prácou dosiahli," konštatoval Farbaky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, čo bude pre Solivary prioritou pre nasledujúci banícky rok bez zaváhania odpovedal, že dokončenie, pomaly už historického, diela v Zbudzi a Michalovciach, kde je po geologických prieskumoch preukázateľná zásoba soli na milióny rokov. Už v apríli 1998 sa zo Zbudze mala sypať prvá soľ a zhruba 100 ľudí tam mohlo nájsť pracovnú príležitosť. V skutočnosti súčasný manažment Solivarov ešte len teraz musí investovať do dokončenia projektovej dokumentácie a hľadať zdroje na dobudovanie diela.

Farbaky aj pred zúčastnenými zamestnancami pripomenul, že vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní dodnes nie je uzavreté. "Obdobie piatich rokov aj vynaložené financie sú nenávratne fuč. Firmy, ktoré sa podieľali na projekčných, dodávateľských stavebných a technologických prácach sú v konkurze. Prvý termín na ukončenie kompletných projektov je teraz 31. október 2003. Stavať budeme môcť začať zrejme až v apríli 2004," uviedol a jedným dychom dodal, že ak získajú aj financie od tohto termínu sú schopní dokončiť závod za 18 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho názoru ani získanie úveru by už nemalo byť brzdou, najmä po vlaňajšom vstupe strategického investora do Solivarov. Novácke chemické závody a 1. Garantovaná, ako majoritní vlastníci totiž považujú dokončenie závodu v Michalovciach a v Zbudzi za hlavnú prioritu. Naviac, pre závod už stačí doviezť z Nemecka, samozrejme aj zaplatiť, už len asi 20 percent technológie.

Solivarníkov, mimo členov predstavenstva aj dozornej rady prišiel pozdraviť aj prednosta Okresného úradu v Prešove Štefan Kužma. Ako zdôraznil, všimol si, že pred dvoma rokmi bola priemerná mzda cez 13-tisíc a tento rok vysoko presiahla 17-tisíc korún. Želal im, aby sa im čo najskôr podarilo sprevádzkovať nový závod a aby sa solivarníci stali elitou okresu.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 482
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 168
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 893
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 117
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 905
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 681
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu