študentom sa chcelo začať chodiť do školy. Ako pripomenul vedúci odboru školstva Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Karol Lacko (na obr.), niektorí sú ešte s rodičmi na dovolenkách v zahraničí, prípadne ochoreli. Neskrýval však, že je sklamaný z postoja rodičov, ktorí napriek jasným pokynom ministerstva školstva nenahlásili definitívny nástup svojich detí na konkrétnu školu.
Faktom totiž je, že riaditelia ešte budú musieť vyriešiť 920 dvojzápisov uchádzačov a teda reálny počet stredoškolských študentov sa ešte počas tohto týždňa bude meniť. V Prešovskom kraji ukončilo základné vzdelanie okolo 13-tisíc deviatakov. Pravdepodobne dvetisíc z nich išlo študovať mimo Prešovský kraj.
"K 2. septembru nastúpilo na stredné školy a učilištia 10 920 žiakov. Na gymnáziá nastúpilo 1 624 žiakov a ešte 13 miest je voľných a to v Prešove, Sabinove, Bardejove a v Levoči. Na stredné odborné školy 3 169 študentov, ale voľných miest je ešte 196. Na stredných zdravotníckych školách už nie je voľné miesto. Prvoročiaci obsadili plnú kapacitu 317 miest. Na stredné odborné učilištia nastúpilo 3 364 učňov, ale možnosť má ešte ďalších 437 uchádzačov a na združené stredné školy nastúpilo 1 276 žiakov a voľných miest je 82," konštatoval súčasný stav Lacko a pripomenul, že presnejšie údaje o konkrétnych školách, na ktorých sú ešte voľné miesta, v týchto dňoch zverejnia na internete.
Dodal, že už niekoľko rokov klesá krivka záujmu o stredné odborné učilištia najmä poľnohospodárske, lesnícke a strojárske a naopak stúpa záujem o gymnáziá. Vari aj preto je nutné uvažovať o zmene smerovania študijných a učebných odborov, aby sa prispôsobili súčasnému trhu práce.
Na našu otázku, či školský rok začal na všetkých školách bez problémov a či sa nevyskytli situácie, keď sa z dôvodu nenaplnenosti tried stali niektorí učitelia nadbytočnými, reagoval: "Neprepúšťali sme, aj keď v budúcnosti sa tento trend pri zlučovaní škôl nedá vylúčiť. Zo žiadnej školy nemáme hlásené prevádzkové problémy. Hoci celkový dlh stredného školstva je okolo 12 miliónov korún, zväčša ide o školské majetky a do konca roka sa to dá zlikvidovať. Trápi nás len to, že cudzie jazyky na niektorých školách neučia vysokoškolsky vzdelaní ľudia, hoci fakulty každoročne opúšťajú absolventi jazykov, ale zrejme majú lepšie platené miesta v súkromných firmách."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš