stranu sa na organizácii podieľal Slovenský inštitút vo Varšave.
Začal sa hneď slovenským dňom, na ktorom našu kultúru prezentuje delegácia na čele s predsedom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petrom Chudíkom a vedúcou odboru kultúry Evou Arvayovou. "O festivale Galicija sa uvažovalo presne pred rokom, keď bol predseda Peter Chudík na rokovaní v Poľsku. V týchto dňoch sa festival stal reálnou skutočnosťou pre národy, ktoré žijú na území Haliča, alebo Galicje a teda ide o slovenskú, ukrajinskú, lemkovskú, poľskú, židovskú a rakúsku národnosť," uviedla na stretnutí s novinármi hovorkyňa Úradu PSK Veronika Fitzeková.
Prešovský kraj na slovenskom dni prezentujú Múzeum Andyho Varhola v Medzilaborciach, ktoré pripravilo výstavu z kolekcie jeho najznámejších diel, folklórny súbor Chemlon Humenné, ochotnícky divadelný súbor z Kendíc Etudy a samozrejme umelecké remeselníčky. Tie budú predvádzať tradičné zdobenie perníkov a paličkovanie soľnobanskej čipky. Festival Galicija potrvá do 7. septembra.
Ako dodala hovorkyňa Fitzeková, v čase keď sa o organizácii takéhoto festivalu rôznych kultúr ešte len uvažovalo, organizátori navrhli, aby bol putovný. Otázkou teda je, kde sa uskutoční na budúci rok a o tom by mali rozhodnúť zástupcovia zúčastnených národov.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš