slávnostné otvorenie školského roka sa totiž zvrhlo na slovné potýčky medzi niektorými rodičmi a pracovníkmi popradského Mestského úradu (MsÚ). Deti a ich rodičia iba nechápavo krútili hlavami, čo sa deje. Počas vystúpenia šéfky odboru školstva, mládeže a kultúry Mestského úradu v Poprade Aleny Madzinovej sa totiž pred školou namiesto potlesku ozýval piskot a výkriky.
Približne dvadsiatka rodičov včera otvorene protestovala proti tomu, že ich deti, konkrétne dve triedy žiakov piateho ročníka, mesto "premiestnilo" do susednej ZŠ na Komenského ulici. A. Madzinovej sa počas ceremoniálu pýtali, na základe čoho ich deti majú chodiť do inej školy. Stále totiž nedostali od mesta oficiálne rozhodnutie o tom, že ich dieťa bude od septembra navštevovať inú školu, než do akej chodilo pred prázdninami. "Dostali sme iba oznámenie o tom, že naše dieťa má ísť na inú školu. Oficiálne rozhodnutie dodnes nemáme," povedal nám jeden z nespokojných rodičov Milan Janoščík.
Do ZŠ 29. augusta prišli deti z alternatívnych tried takzvanej Tatranskej alternatívnej školy (TAŠ). Tá bola donedávna súčasťou ZŠ Komenského. Od septembra však vznikol nový školský subjekt Materská a základná škola 29. augusta. Bývalý riaditeľ Emil Bercel bol odvolaný a dočasným riadením bola poverená bývalá zástupkyňa ZŠ Komenského pre TAŠ Silvia Oleníková.
Rodičia si myslia, že mesto rozhodnutím "premiestniť" piatakov na inú školu poškodilo ich ústavné práva na ľubovoľný výber štátnej školy. Dôvodov, prečo niektorí dnes deti do "novej" školy neposlali, bolo niekoľko. "ZŠ 29. augusta bola školou rodinného typu. Súrodenecké dvojice tu chodili spolu. Teraz, keď premiestnili piatakov, dvojice rozbijú. Navyše, je tu nebezpečná hlavná cesta, cez ktorú musia deti prechádzať," konštatoval rodič.
Vedúca odboru školstva MsÚ si myslí, že v ZŠ Komenského budú mať piataci vytvorené lepšie podmienky na štúdium, ako mali v škole, ktorú navštevovali doteraz. Konštatovala tiež, že mesto v žiadnom prípade neporušilo zákon. "Všetko sa udialo podľa zákona. Tento krok odobrili poslanci Mestského zastupiteľstva. Myslím si, že na ZŠ Komenského je viac možností. Sú tu počítačové triedy na vyššej úrovni, alebo kvalitné jazykové triedy. Pokiaľ ide o bezpečný prechod, mesto dalo na vozovku nainštalovať retardéry, ktoré spomalia dopravu," uviedla A. Madzinová. Ako dodala, rozhodnutie o preradení dieťaťa dostanú rodičia v najbližších dňoch.
Rodičia detí klasickej edukácie sa už obrátili na Okresnú prokuratúru v Poprade. Tá pred časom rozhodla, že mesto porušilo takzvaný školský zákon a voči uzneseniu z marca podala protest. Ten však poslanci MsZ na augustovej schôdzi zamietli. Rodičia sa tak chcú obrátiť na súd. V prípade, že neuspejú ani na Ústavnom súde, sú rozhodnutí poslať sťažnosť na Európsky súdny dvor v Štrasburgu a Helsinskému výboru pre ľudské práva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš