návrh ústavného zákona o konflikte záujmov verejných činiteľov," uviedol S. Kahanec s tým, že ÚMS mala viaceré výhrady k danému zákonu. "Niektoré z nich už boli akceptované, niektoré nie." Najvážnejšie výhrady únie sa týkajú nezlučiteľností niektorých funkcií, napríklad tak, že členovia regionálnej či obecnej samosprávy by nemali byť zároveň členovia orgánov právnických osôb vykonávajúcich podnikateľskú činnosť. ÚMS, podľa tvrdení S. Kahanca tiež považuje za neetické, keď stačí rozhodnutie nadpolovičnej väčšiny zastupiteľstva k tomu, aby sa konalo vo veci odvolania starosti či primátora. "Navrhované znenie popiera určitý princíp priamych volieb," povedal prešovský viceprimátor, s tým, že malá lobistická skupina môže podľa navrhovaného znenia odstrániť priamo zvoleného primátora bez toho, aby sa k tomu mohli vyjadriť občania. "Základným problémom návrhu zákona je amotivačný prvok pre výkon funkcie, vzhľadom na uvedené obmedzenia," zhrnul obavy ÚMS, ktorá poukázala na to, že návrh zákona o konflikte záujmov koliduje so zákonom o obecnom zriadení.
Únia miest Slovenska je jedným z dvojice profesijných organizácií mestských a obecných samospráv. Druhou, väčšou organizáciou je Združenie miest a obcí Slovenska, kde Prešov nedávno obnovil svoje členstvo. ÚMS v súčasnosti združuje 62 miest a 5 mestských častí Bratislavy a Košíc. Na pôde ÚMS sa začalo rodiť aj združenie Klub zdravých miest. "Chystá sa už ustanovujúce zhromaždenie klubu," uviedol S. Kahanec. Mesto Prešov momentálne spracováva podklady k vzniku klubu na odbore bytovom, sociálnom a zdravotníctva. Vedenie mesta sa teda možným vstupom do tohto klubu zatiaľ nezaoberalo. Prešov sa aktivizuje aj v skupine K8, čo je neformálne združenie krajských miest Slovenska. Najbližšie stretnutie K8 bude vo štvrtok a v piatok v Bratislave. Podľa Kahanca bude na ňom hlavnou témou čerpanie finančných zdrojov z fondov Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš